Luty to dobry czas na testowanie nasion

Możemy rozpocząć testowanie nasion, które w poprzednim sezonie zebraliśmy. Układamy je na płaskim talerzu wyścielonym wilgotną ligniną. Po kilku dniach zaczną kiełkować. Jeśli wykiełkuje niewiele, kupujemy nowe.

Czy w lutym wykonuje się opryski na roślinach?

W ogrodzie pracy niewiele, ale możemy sprawdzić rośliny i osłony. Jeżeli panują dodatnie temperatury, a dni są słoneczne i suche, pryskamy miedzianem brzoskwinie i nektarynki przeciwko kędzierzawości, a świerki i modrzewie na ochojniki, stosując preparaty olejowe, np. pramolan. W razie potrzeby poprawiamy warstwę emulsji bądź wapna na pniach drzew owocowych, by odbijały światło. Ciemna kora absorbuje ciepło, a to pobudza krążenie soków, które podczas zimnych nocy mogą zamarzać, powodując rozsadzanie pni. Niszczymy mumie pozostające od jesieni na drzewach. Często zimują w nich szkodniki. Są także źródłem chorób grzybowych.

Dzień kwiatu w lutym - jakie nasiona wysiewać?

W dni kwiatu można rozpocząć wysiew nasion jednorocznych pnączy, takich jak:

  • hunbergie,
  • kobee,
  • wilce,
  • żeniszki,
  • begonie,
  • petunie.

Dzień liścia w lutym - co robić?

Jeśli mamy szklarnie, inspekty czy tunele, warto wypełnić je obornikiem, by się zagrzały. Po upływie około tygodnia połowę obornika usuwamy, a drugą zostawiamy i przysypujemy dobrą ziemią. W tak przygotowane miejsce w dniu liścia możemy wysiać sałatę, rzodkiewkę, dymkę oraz rozsadę warzyw kapustnych. Rozpoczynamy przygotowywanie rozsady kardów i karczochów.

Co robić w lutym w dni z symbolem owocu?

Pod koniec miesiąca, w dni z symbolem owocu, można rozpocząć korektę drzew i krzewów o najwyższej mrozoodporności, np. grusz, jabłoni, porzeczki czy agrestu, pamiętając, by robić to podczas suchych, słonecznych dni. Z cięciem gatunków mniej odpornych na niskie temperatury czekamy do marca, kwietnia. Szukamy zmian chorobowych na korze i drewnie i usuwamy je aż do zdrowej tkanki. Miejsce uszkodzenia pokrywamy farbą emulsyjną z dodatkiem np. funabenu. Na pniach zakładamy opaski lepowe na wędrujące ku koronie szkodniki. Szykujemy doniczki, skrzyneczki i inne naczynia do produkcji rozsady. Ziemię wnosimy do pomieszczeń, by się ogrzała. W dni kwiatowe przycinamy krzewy ozdobne kwitnące latem. Tym sposobem zmusimy je do obfitego kwitnienia.

---

---

image
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2024: kiedy zacząć produkcję rozsad?

Małgorzata Wyrzykowska

31.01.2024 / 07:36
StoryEditor

Eko-rewolucja w sektorze nieruchomości komercyjnych – jak świadectwa energetyczne kształtują trend zrównoważonego rozwoju?

To, że klimat się zmienia, jest niepodważalnym faktem, podobnie zresztą jak to, że efektywność energetyczna jest w dzisiejszych czasach priorytetem. Sporo wiedzy o wydajności w tym kontekście dostarczają dokumenty takie jak świadectwa energetyczne. Dobrze byłoby więc przyjrzeć się ich wpływowi na powstawanie nowych mieszkań.

Jakich danych dostarczają świadectwa energetyczne?

 

Dzięki świadectwom energetycznym, które bywają określane też mianem paszportów energetycznych bądź certyfikatów, można będzie pozyskać całkiem sporo cennych informacji. Mowa tu przede wszystkim o danych koncentrujących się wokół zapotrzebowania budynku na energię.

Świadectwo energetyczne pozwala dokonać rzetelnej oceny tego, jaka ilość energii zostanie zużyta na wentylację, klimatyzację czy ogrzewanie. To z kolei daje podstawę do tego, aby przewidzieć zarówno wysokość rachunków, jak i potrzebę modyfikowania czy ulepszania instalacji. Zupełnie zrozumiałe jest to, że większości mieszkańców oraz inwestorów zależy na tym, aby takie informacje były jak najbardziej rzetelne.

Świadectwo energetyczne a adaptacja do zmian klimatycznych

 

Aby można było skutecznie przeciwdziałać zagrażającym planecie zmianom klimatycznym, trzeba podejmować odpowiednie działania. Należy więc między innymi zastanowić się nad tym, w jaki sposób zwiększyć efektywność energetyczną nowych mieszkań i jednocześnie uniknąć negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Można będzie dokonać tego chociażby poprzez instalację przyjaznych dla planety systemów chłodzenia oraz ogrzewania.

Dzięki świadectwu energetycznemu będzie można ocenić, jakie rozwiązania są w stanie przynieść najwięcej korzyści. Wiele zależy jednak od osób odpowiedzialnych za budowę nowych mieszkań. Ważne jest bowiem to, aby nieobca była im postawa wyrażająca troskę o klimat. Wówczas będą mogli oni z rozwagą przeanalizować dane świadectwo energetyczne i na tej podstawie podjąć najwłaściwsze decyzje inwestycyjne. Dobra wiadomość jest taka, że nowoczesne systemy grzewcze czy chłodzące mogą być nie tylko przyjazne środowisku, ale także są w stanie generować o wiele mniejsze koszty w dłuższej perspektywie.

Jakie rozwiązania mogą sprawdzić się w nowych mieszkaniach?

 

Dobrze skonstruowane świadectwa energetyczne pozwalają zrozumieć, jak zmodernizować budynki, by były odporniejsze na wymagające warunki atmosferyczne i nie oddziaływały w negatywny sposób na środowisko naturalne. Warto zatem przyjrzeć się rozwiązaniom, które w kontekście współczesnych zmian klimatycznych mogą mieć szczególne znaczenie. Otóż przede wszystkim będzie można podjąć próbę zmodernizowania izolacji.

W przypadku nowych mieszkań może jest z kolei to, by od razu zainstalować efektywny i nowoczesny system grzewczy, który nie zaszkodzi środowisku. Warto wspomnieć też o rosnącym znaczeniu paneli fotowoltaicznych, pomimo tego, że ich utylizacja pozostaje kwestią dość problematyczną i wymagającą debaty naukowców oraz inwestorów.

29. kwiecień 2024 00:20