Luty to dobry czas na testowanie nasion

Możemy rozpocząć testowanie nasion, które w poprzednim sezonie zebraliśmy. Układamy je na płaskim talerzu wyścielonym wilgotną ligniną. Po kilku dniach zaczną kiełkować. Jeśli wykiełkuje niewiele, kupujemy nowe.

Czy w lutym wykonuje się opryski na roślinach?

W ogrodzie pracy niewiele, ale możemy sprawdzić rośliny i osłony. Jeżeli panują dodatnie temperatury, a dni są słoneczne i suche, pryskamy miedzianem brzoskwinie i nektarynki przeciwko kędzierzawości, a świerki i modrzewie na ochojniki, stosując preparaty olejowe, np. pramolan. W razie potrzeby poprawiamy warstwę emulsji bądź wapna na pniach drzew owocowych, by odbijały światło. Ciemna kora absorbuje ciepło, a to pobudza krążenie soków, które podczas zimnych nocy mogą zamarzać, powodując rozsadzanie pni. Niszczymy mumie pozostające od jesieni na drzewach. Często zimują w nich szkodniki. Są także źródłem chorób grzybowych.

Dzień kwiatu w lutym - jakie nasiona wysiewać?

W dni kwiatu można rozpocząć wysiew nasion jednorocznych pnączy, takich jak:

  • hunbergie,
  • kobee,
  • wilce,
  • żeniszki,
  • begonie,
  • petunie.

Dzień liścia w lutym - co robić?

Jeśli mamy szklarnie, inspekty czy tunele, warto wypełnić je obornikiem, by się zagrzały. Po upływie około tygodnia połowę obornika usuwamy, a drugą zostawiamy i przysypujemy dobrą ziemią. W tak przygotowane miejsce w dniu liścia możemy wysiać sałatę, rzodkiewkę, dymkę oraz rozsadę warzyw kapustnych. Rozpoczynamy przygotowywanie rozsady kardów i karczochów.

Co robić w lutym w dni z symbolem owocu?

Pod koniec miesiąca, w dni z symbolem owocu, można rozpocząć korektę drzew i krzewów o najwyższej mrozoodporności, np. grusz, jabłoni, porzeczki czy agrestu, pamiętając, by robić to podczas suchych, słonecznych dni. Z cięciem gatunków mniej odpornych na niskie temperatury czekamy do marca, kwietnia. Szukamy zmian chorobowych na korze i drewnie i usuwamy je aż do zdrowej tkanki. Miejsce uszkodzenia pokrywamy farbą emulsyjną z dodatkiem np. funabenu. Na pniach zakładamy opaski lepowe na wędrujące ku koronie szkodniki. Szykujemy doniczki, skrzyneczki i inne naczynia do produkcji rozsady. Ziemię wnosimy do pomieszczeń, by się ogrzała. W dni kwiatowe przycinamy krzewy ozdobne kwitnące latem. Tym sposobem zmusimy je do obfitego kwitnienia.

---

---

image
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2024: kiedy zacząć produkcję rozsad?

Małgorzata Wyrzykowska

19.01.2024 / 07:25
StoryEditor

W grudniu sieci handlowe złagodziły skalę podwyżek cen. Czy możemy na to liczyć przed Wielkanocą?

W grudniu sieci handlowe złagodziły skalę podwyżek cen. Czy możemy na to liczyć przed Wielkanocą? (fot. Envato Elements)
W grudniu ceny w sklepach poszły w górę średnio o 5,6 proc. rok do roku. Jednak, według ekspertów, byłoby znacznie gorzej, gdyby sieci handlowe nie zdusiły podwyżek. Stało się to nawet pomimo dwucyfrowego ograniczenia akcji promocyjnych. Do tego znawcy rynku dodają, że gdyby nie działania retailerów, ceny w grudniu wzrosłyby nawet do poziomu 8-9 proc. rdr. Jednym z powodów było to, że sklepy prawdopodobnie wystraszyły się niskich wskaźników odwiedzalności, bo Polacy nadal mocno trzymają się za kieszenie. Co więcej, eksperci rynkowi uważają, że taka sytuacja kolejny raz może się szybko nie powtórzyć, a już na pewno nie przed świętami, które w tym roku wypadają pod koniec marca.

Z najnowszej analizy pt. "Indeks cen w sklepach detalicznych", wynika, że w grudniu br. ceny w sklepach wzrosły średnio o 5,6 proc. rdr. Dla porównania, w listopadzie poszły w g...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 97% tekstu
21. listopad 2024 12:31