Kolejny przypadek mastitis i nie wiadomo dlaczego? Pora poznać przyczyny tego problemu
Pomocne jest comiesięczne sprawdzanie częstości występowania nowych zakażeń w okresie laktacji. Jeśli wystąpią jakieś zmiany, można szukać ich przyczyn bezpośrednio w gospodarstwie, zanim problem mastitis stanie się naprawdę znaczący. W najlepszych gospodarstwach jedna na dziesięć krów choruje pomiędzy kolejnymi kontrolami mleka, jednak średnia w Niemczech jest wyższa – jedna na pięć krów (20%). To, jak wysoki jest odsetek nowo zakażonych zwierząt w stadzie zależy od warunków ogólnych i standardów pracy. Oczywiście, im mniej zakażeń, tym lepiej. Jeżeli wskaźnik spadnie poniżej 10%, nie ma potrzeby martwić się o kondycję wymion w stadzie. Jednak naprawdę nieliczne gospodarstwa utrzymujące krowy mleczne osiągają tę wartość. Z drugiej strony – jeśli wskaźnik rośnie, a jego wartość sięga lub przekracza 30%, należy podjąć natychmiastowe środki zaradcze.
W poszukiwaniu błędów w zarządaniu stadem
Aby zmniejszyć liczbę nowych zakażeń w okresie laktacji, należy w pierwszej kolejności sprawdzić higienę doju i pomieszczeń:
Czyste krowy: czystość zwierząt i wymion ma znaczący wpływ na liczbę nowych zakażeń. Czystość wymienia punktuje się od 1 = czyste do 4 = silnie zabrudzone. Oczekujemy, że 90% krów powinno należeć do kategorii 1 i 2. W przeciwnym razie należy sprawdzić korytarze, poczekalnię i stanowiska. Duży wpływ ma rodzaj, jakość i grubość warstwy ściółki na legowiskach. Powinien to być materiał o niskiej zawartości patogenów oraz z s.m. powyżej 70%.
Jeśli występują problemy ze zdrowiem wymion, nie należy ścielić w okolicach głowy krowy, ponieważ ślina może zanieczyszczać ściółkę podczas przeżuwania.
Czyste strzyki: ważne jest, aby upewnić się przed założeniem aparatu udojowego, że strzyki są czyste.
- Wskazówka: Przed dojem należy sprawdzić, czy strzyki są naprawdę dobrze wyczyszczone. Przyda się "test chusteczki" – weź chusteczkę do dezynfekcji i wytrzyj nią górę strzyka po czyszczeniu wstępnym. Jeśli na chusteczce nie ma zanieczyszczeń, strzyk jest czysty. Maksymalnie 5 z 20 strzyków może pozostawić ślady na chusteczce. W przeciwnym razie należy lepiej czyścić strzyki, aby zminimalizować namnażanie patogenów.
Higiena doju: aby zapobiec przenoszeniu patogenów podczas doju, należy nosić rękawiczki, a na końcu doić krowy z zaburzeniami zdrowotnymi.
- Wskazówka: Pośrednia dezynfekcja pomaga w utrzymaniu zdrowia wymion nie tylko przy obsłudze urządzeń udojowych, ale także podczas noszenia rękawiczek jednorazowych.
Kontrola techniki doju: ważne są ustawienia parametrów technicznych. Jeśli są one nieprawidłowe, np. jeśli mleko jest odciągane zbyt długo, sprzyja to powstawaniu hiperkeratozy. Zmiana powierzchni skóry na końcówce strzyka może zwiększyć intensywność infekcji.
- Wskazówka: Raz w miesiącu należy sprawdzić stan strzyków. W razie potrzeby należy zmodyfikować parametry doju, aby ograniczyć hiperkeratozę.
Zasady ograniczenia intensywności patogenów w strefie legowiskowej:
- optymalizacja higieny w porodówce (czyszczenie i ponowne ściółkowanie po każdym wycieleniu),
- staranne czyszczenie legowisk i korytarzy (wtedy krowy na hali udojowej są czyste),
- krótkie odstępy czasu między ścieleniem (maks. 2 dni),
- słoma ściółkowa/wióry najlepszej jakości, sucho przechowywane,
- niepodścielanie w okolicach głowy.
-ws-