StoryEditor

Claas: oryginalny filtr czy zamiennik?

Firmy maszynowe proponują zwykle na przednówku atrakcyjne promocje cenowe na filtry do silników swoich maszyn.
18.01.2024., 13:00h

To dobra okazja, aby zaopatrzyć się w oryginalne części po bardzo korzystnych cenach –wyjaśnia Claas. Jeśli można kupić oryginalne filtry w niższej cenie, wtedy wybór zamiennika jest mniej atrakcyjny. Jakość produktu oryginalnego daje pewność, że parametry takiego filtra są sprawdzone i dopasowane do maszyny.

image

Jeśli można kupić oryginalne filtry w niższej cenie, wtedy wybór zamiennika jest mniej atrakcyjny.

FOTO: Claas

Koszt oryginału a zamiennika

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego oryginał jest lepszy? Przykładowo Claas prowadzi co roku testy polowe swoich części i ich zamienników. Badania trwają od 2010 r. we współpracy z zewnętrzną firmą certyfikującą Deula Rendsburg. Części, w tym filtry testowane są równocześnie w tych samych warunkach.

Uzyskane wyniki pokazują, że prawdziwa wartość części ujawnia się dopiero w przeliczeniu kosztów zakupu takiej części na hektar. Producent twierdzi, że są bowiem bardziej trwałe niż zamienniki, ponieważ wykonano je z lepszych materiałów. Oryginalne części pozwalają też zachować stałą gotowość maszyny do osiągania pełnej wydajności i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Dłuższe okresy między przeglądami

Coraz nowocześniejsze maszyny mają też dłuższe niż kiedyś okresy między przeglądami. Przykładowo, najnowszy Xerion zaprojektowano tak, by wymiana oleju silnikowego następowała co 1000 godzin pracy. W osiach i rolkach olej wymienia się jeszcze rzadziej, co 2000 mth.

Warto dodać, że moduł hydrauliczny maszyn Claas wyposażonych w przekładnie Cmatic jest zasilony tym samym olejem, który krąży w obiegu siłowym ciągnika i napędza doczepiane maszyny. Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie, a nie na zamknięty, osobny obwód tylko dla CVT? Bo praca w jednym systemie olejowym upraszcza serwis i uzupełnianie ubytków oleju. Łatwiej też wtedy sprzęgać ciągnik z innym sprzętem.

Tego rodzaju rozwiązania są możliwe dzięki nowej generacji materiałów filtrujących. Dlatego nie warto ryzykować na żywotności przekładni bezstopniowej oszczędzając na filtrach – to oczywiste. Producent dodaje, że filtry, jeśli są oryginałami, wykluczają możliwość wystąpienia poważnej awarii w układach od nich zależnych.

image

Oczywistym jest, że zwłaszcza w okresie pogwarancyjnym, w czasie trwania rękojmi warto, a nawet trzeba dbać o dobór części oryginalnych.

FOTO: Claas

Zachowanie i uznanie gwarancji maszyny

Rekomendacje dotyczące wykonania konserwacji danej maszyny znajdują się w instrukcji obsługi. Oczywistym jest, że zwłaszcza w okresie pogwarancyjnym, w czasie trwania rękojmi warto, a nawet trzeba dbać o dobór części oryginalnych. Ponieważ zastosowanie filtra-zamiennika może kosztować niestety utratę prawa do rękojmi.

Ważnym aspektem jest również możliwość zgłoszenia ewentualnej usterki jakościowej oryginalnego filtra czy wadliwie wykonanej usługi serwisu olejowego. Na pewno łatwiej i szybciej uzyska się odpowiedź na reklamację, co w przypadku zamiennika już nie jest takie oczywiste.

image

Jeśli wymianę filtrów i olejów wykonujesz w swoim warsztacie, to Claas apeluje o dbałość o prawidłowe zagospodarowanie zużytych filtrów i olejów.

FOTO: Claas

Świadoma ochrona środowiska

Jeśli wymianę filtrów i olejów wykonujesz w swoim warsztacie, to Claas apeluje o dbałość o prawidłowe zagospodarowanie zużytych filtrów i olejów. Wszak – jeśli chcemy zadbać o naszą planetę – zacznijmy od siebie. Zdaniem Claasa – lepiej zlecić wykonanie wymiany oleju i filtrów autoryzowanemu serwisowi. Wtedy mamy pewność, że zużyte materiały eksploatacyjne zostaną prawidłowo zutylizowane.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Prawidłowa i regularna konserwacja maszyny przez wymianę olejów i filtrów jest też najtańszą metodą zapobiegania awariom. Lepiej nie kusić losu i zawczasu wymienić filtry, aby uniknąć awarii kombajnu czy ciągnika w żniwa.

Co istotne, podczas wymiany oleju i filtrów można:

► wcześniej wychwycić wycieki oleju i zbadać stan maszyny,

► poznać kondycję urządzeń współpracujących i profil obciążenia maszyny;

► ocenić prawidłowe użytkowanie maszyny.

Wizyta w serwisie daje też inne, ale konkretne korzyści:

► gwarancję na wykonane prace,

► możliwość zawarcia umowy serwisowej, co obniża finalne koszty konserwacji,

► maszyna zyskuje historię serwisową – to przyda się przy sprzedaży,

► rośnie wiarygodność klienta w oczach serwisu – co może zaprocentować w przypadku wezwania pomocy do nagłych awarii, np. w żniwa.

Claas sugeruje, że warto ocenić ryzyko użycia zamiennika w maszynie, ponieważ jest ona tak dobra, jak najsłabszy jej element.

 

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Claas

21. listopad 2024 22:00