Prace nad pojazdem autonomicznym Exos trwały około 10 lat, a firma po raz pierwszy wspomniała o nim w październiku 2020 roku. Po intensywnych testach w 13 holenderskich gospodarstwach Lely twierdzi, że przed końcem tego roku dołączy do nich siedem pojazdów z serii przedprodukcyjnej.
Co robi Lely Exos?
Ważący ok. 3,4 t i pracujący z prędkością 3-4 km/h robot Exos autonomicznie zbiera trawę z szerokości 2,0 m (jego szer. całkowita wynosi 2,8 m). Wyposażony jest w zbiornik o pojemności 12 m³, który pomieści ok. 1 t świeżej trawy. Pojazd można zaprogramować tak, aby wysypywał trawę na stole paszowy z prawej lub z lewej strony albo obu stron jednocześnie.
Oprócz autonomicznego zbierania i zadawania świeżej trawy, robot ma również możliwość nawożenia skoszonej darni. Zajmuje się więc nie tylko dobrostanem krów, ale również pielęgnacją łąki odciążąjąc w tym rolnika hodowcę.
Jak nawiguje robot Exos?
Podczas dojazdów i zbierania trawy na łące, robot porusza się autonomicznie dzięki sygnałowi GPS. Natomiast, gdy wjedzie do budynków, system steruje robotem w oparciu o informacje z czujników ultradźwiękowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa porusznia się, Exos ma w wyposażeniu standardowym przedni zderzak, a także przednie i tylne kamery.
Elektryczny robot zbierający paszę
Układ napędowy robota Exos stanowią 4 silniki elektryczne zasilane z akumulatora pokładowego o napięciu 400 V. Silniki rozmieszczone przy kołach jezdnych z oponami w rozmiarze 520/50 R17, w których panuje ciśnienie 0,8 bara. Niskie ciśnienie w oponach chroni darń i glebę przed nadmiernym zagęszczeniem.
Kiedy Lely Eos będzie dostępny w sprzedaży?
Autonomiczny robot Lely Exos w sprzedaży pojawi się w połowie 2024 roku – w pierwszej kolejności na rynku holenderskim. Producent twierdzi, że w przyszłości wprowadzi pojazd również na inne znaczące rynki produkujące mleko. Choć Lely podaje, że robot Exos przeznaczony jest do gospodarstw ze stadem ok. 150 krów i areałem przynajmniej 40 ha, ale autonomiczny pojazd był testowanych również przy obsłudze zdecydowanie większych stad – do 350 krów.
opr. aj
źródło: Veehouderij Techniek
fot. Carlo van Sonsbeek, Ernie Buts, firmowe