Zacznijmy od kosiarki dwustronnej PDD1050C z kondycjonerem. Producent wylicza właściwości tego sprzętu:
► zestaw jest wyposażony w spulchniacz pokosu ("C"),
► na każdej stronie zamontowano 9 dysków, które pracują z prędkością 3000 obr./min,
► regulacja górnego łącznika umożliwia ustawienie wysokości koszenia w zakresie od 4 do 7 cm,
► szerokość robocza wynosi od 9,7 do 10,5 m – w zależności od współpracującej kosiarki przedniej, co jest szczególnie przydatne na nawrotach czy przeszkodach, gdzie pożądane jest jak największe "zachodzenie".
► we wszystkich kosiarkach dyskowych Pronaru można zamontować dodatkowe ślizgi pod dyskami o wysokości 2 lub 5 cm.
Wozy asenizacyjne serii TG
W gamie wozów asenizacyjnych serii TG z kompozytowymi zbiornikami są dwie bliźniacze konstrukcje dwuosiowe: TG214 (14 m3,) i TG 221 (21 m3). Mogą pracować z różnymi typami aplikatorów, np. standardowym rozlewaczem udarowym lub aplikatorem doglebowym.
Zbiorniki z kompozytu w porównaniu z metalowymi mają kilka zalet. W przypadku zbiornika z tworzywa sztucznego plusem jest obniżenie środka ciężkości całego wozu (ramy i zbiornika), co znacząco zwiększa stabilność podczas jazdy. Jest on również lżejszy, a dzięki specjalnej konstrukcji i zastosowaniu pompy śrubowej (kawitacyjnej) w zbiornikach tego typu nie gromadzą się osady
W wozach asenizacyjnych Pronaru instalowane są pompy śrubowe, charakteryzujące się wysoką wydajnością przy praktycznie bezciśnieniowej pracy, co zapobiega powstawaniu piany, a w przypadku niekontrolowanego wzrostu ciśnienia nie dochodzi do uszkodzenia zbiornika. Poza tym zbiorniki z kompozytu (w porównaniu ze stalowymi) są również bardziej odporne na korozję, co jest istotne przy pracy w silnie kwasowym środowisku.
Pojemna przyczepa skorupowa T8724
Długość skrzyni w tym modelu wynosi 8700 mm, a wysokość ścian 1500 mm. Pronar podaje, że jej ładowność to 23,5 tony a pojemność 29 m3 (z nadstawami 800 mm nawet 45 m3). Zawieszenie tridem z dwuprzewodowymi hamulcami pneumatycznymi ma automatyczny regulator siły hamowania. Przyczepa wyposażona jest w sterowanie klapą tylną przez panel elektryczny. Poza tym ma oświetlenie LED z wkomponowanym logo Pronaru. Można też zamontować 26,5 calowe koła o rozmiarze 710/45. Jest też niezależny system hydrauliczny z własnym zbiornikiem olejowym (opcjonalnie).
Wózek Dolly TD218
To propozycja dla tych, którzy szukają efektywnego sposobu podłączenia naczepy do ciągnika. Masa wózka wynosi od 2300 do 3300 kg, a wysokość siodła od podłoża: od 1250 do 1350 mm. Dopuszczalne obciążenie siodła określono na 16 000 kg. Na wózku zamontowano siodło sprzęgające, instalacje umożliwiające zasilanie naczepy i układ hydrauliczny z pompą do wywrotu.
Nacisk na dyszel wózka jest regulowany położeniem siodła. Przesunięcie w kierunku wzdłużnym umożliwia sprzężenie wózka Dolly z większością naczep samochodowych. Mechaniczna noga podporowa pomaga w podłączeniu wózka do ciągnika. Standardowe napięcie 12 V można przekształcić za pomocą konwertera na 24 V (do zasilania naczepy). Wózek ma pneumatyczny układ hamulcowy i specjalny konwerter do zasilania systemu ABS naczepy samochodowej.
Wóz przeładowczy Pronar T743M
To zmodernizowana wersja modelu T743. Bardziej wydajna i uniwersalna dzięki zwiększonej pojemności skrzyni skorupowej aż do 43 m3. Konstrukcyjną ładowność producent określa na 29 400 kg. Zwiększona wydajność rozładunku do 12 t/min sprawia, że cała przyczepa opróżnia się w ok. 2 minuty.
Wóz przeładowczy ma hydrauliczne ustawienie kąta rury wysypowej, a hydrauliczne zasuwy wewnętrzne przenośnika poziomego w skrzyni regulują natężenie przepływu ziarna. W opcji jest kamera na ślimaku wyładowczym dla poprawy komfortu wyładunku podczas obserwacji z kabiny ciągnika, zaś sterowanie sekcjami hydrauliki odbywa się bezpośrednio z kabiny ciągnika za pomocą pilota.
opr. Jan Józefowicz, źródło: Pronar