Po raz pierwszy w historii istnienia magazynu profi udało się zebrać prasy wielkogabarytowe wszystkich wiodących producentów na jednym polu w celu przeprowadzenia dużego testu porównawczego. Siedem pras musiało pokazać, ile potrafi zdziałać podczas zbioru słomy suchej jak pieprz. Pierwsza część interesujących wyników z naszego testu dotyczy gęstości prasowania, jakości rozdrobnienia słomy, zapotrzebowania na moc i przepustowości!
Jakie modele pras wielkogabarytowych zaprosiliśmy do testu?
W przypadku pras wielkogabarytowych oprócz kryteriów związanych z zakupem, takich jak obsługa i trwałość sprzętu, liczą się też takie kwestie, jak przepustowość, zagęszczenie materiału w dużej kostce, zapotrzebowanie na moc i jakość cięcia. Dyskusja koncentruje się najczęściej właśnie wokół pytań o takie oceny. Brak danych porównawczych może być pożywką dla niesprawdzonych teorii.
Chcąc tego uniknąć, zaprosiliśmy do testu wszystkich producentów pras wielkogabarytowych. Wybraliśmy modele z kanałem 90., ponieważ w ostatnich latach obserwujemy tendencję do coraz większego zagęszczania materiału w dużych kostkach. Dzięki temu mieści się w nich więcej słomy, co jest nieocenione podczas transportu, zwłaszcza jeśli trzeba je przewieźć na większe odległości. Wiele wyników tego testu można też odnieść do mniejszych modeli z kanałem 70.
Jakie prasy wielkogabarytowe wzięły udział w teście profi?
- Case IH LB 434 XL RC (odpowiednik modelu New Holland BB1290 Plus CC w koncernie CNH) pracował z ciągnikiem Steyr Terrus 6300 CVT (230 kW/313 KM moc maksymalna),
- Claas Quadrant 5300 FC z ciągnikiem Claas Axion 950 (301 kW/410 KM),
- Fendt 1290 S XD (identyczny z modelem Massey Ferguson 2270 XD) z ciągnikiem Fendt 939 Vario (291 kW/396 KM),
- John Deere L1534 MaxiCut HC23 z ciągnikiem John Deere 6250R (221 kW/300 KM),
- Krone BigPack 1290 XC z ciągnikiem Fendt 1050 Vario (380 kW/517 KM),
- Krone BigPack 1290 HDP VC z ciągnikiem Fendt 1050 Vario (380 kW/517 KM),
- Kuhn LSB 1290 iD OC z ciągnikiem Fendt 936 Vario (269 kW/366 KM).
Prasy wysokiego zgniotu marki Case IH, Fendt i Krone
W teście mieliśmy więc standardowe prasy John Deere i Krone XC, a także modele o większym zagęszczeniem – XL firmy Case IH, XD marki Fendt i HDP z Krone. Poza tym był model iD z podwójnym tłokiem firmy Kuhn, to był pierwszy publiczny występ tej wersji.
A ponieważ Claas nie przystąpił do naszego testu, skorzystaliśmy z maszyny Quadrant 5300 FC od jednego z użytkowników z dużym doświadczeniem w prasowaniu.
Porównanie pras ekscytowało nas tym bardziej, że mamy wyniki czterech różnych wariantów pracy – patrz ramka „Przebieg pomiarów podczas testu”. Pierwsze przejazdy miały na celu ocenę najwyższego zagęszczenia słomy, najpierw przy stałej prędkości jazdy, a później przy najwyższej możliwej przepustowości prasy. Na miejscu testu uzgodniliśmy, że pierwszy przejazd odbywał się będzie z prędkością 12 km/h.
Która prasa wielkogabarytowa najbardziej zagęszcza słomę?
Grafika „Porównanie zagęszczenia słomy” pokazuje zróżnicowanie gęstości prasowania. Zwycięzcą okazał się tu nowy Kuhn 1290 iD OC z podwójnym tłokiem.