Jestem rolnikiem ubezpieczonym w KRUS z mocy ustawy. Prowadzę gospodarstwo rolne o powierzchni 60 ha przeliczeniowych. Ponieważ obejmuje ono obszar użytków rolnych powyżej 50 ha przeliczeniowych, opłacam dodatkową składkę miesięczną na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
W marcu 2023 r. chciałbym przejść na emeryturę rolniczą, bo kończę 65 lat. Znowelizowane przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, które weszły w życie od 15 czerwca br. nic nie zmieniły odnośnie przyznawania do wysokości emerytury jakiegokolwiek dodatku z tytułu opłacanej dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Czy nadal będę płacił tę składkę bez jakiejkolwiek rekompensaty?
Zgodnie z przepisami ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. DzU z 2022, poz. 933, 1155) rolnik, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 50 ha przeliczeniowych, opłaca dodatkową składkę miesięczną w wysokości 12% emerytury podstawowej – w przypadku, gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych. Aktualnie został przygotowany przez MRiRW projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (nr projektu UD450), który przewiduje możliwość uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych w związku z opłacaniem dodatkowej składki emerytalno-rentowej na zasadach zbliżonych do zasad ustalania wysokości części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych. Rozwiązanie proponowane czyni zadość licznym postulatom zgłaszanym przez rolników i organizacje rolnicze, których zdaniem krzywdzące jest to, że osoby opłacające dodatkową składkę nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej. Aktualnie projekt zmiany ustawy jest w konsultacjach publicznych. Termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów planowany jest na IV kwartał 2022 r.
Ewa Jaworska-Spicak
fot. envato-elements