StoryEditor
Opakowania
21.12.2023 10:27

Niemal połowa konsumentów czyta etykiety na kosmetykach przed zakupem. Jakich informacji poszukują? [WYPOWIEDŹ EKSPERTA]

Klienci coraz częściej poszukują szczegółowych informacji dotyczących składów czy informacji o producencie. Projektanci muszą więc zręcznie balansować między estetyką, która przyciągnie wzrok, a funkcjonalnością, która dostarczy niezbędnych informacji, tworząc etykiety, które są jednocześnie atrakcyjne i użyteczne dla konsumentów. / Shutterstock
Etykieta, choć w założeniu ma funkcję informacyjną, jest też kluczowym elementem budującym tożsamość marki. Wpływa na postrzeganie produktu przez konsumenta. Im staranniej jest wykonana, tym bardziej atrakcyjny staje się produkt dla potencjalnego nabywcy. Równocześnie, projektanci etykiet balansują na cienkiej granicy pomiędzy minimalizmem, a bogactwem informacji, starając się osiągnąć równowagę między klarownością przekazu, a estetyką graficzną – podkreśla Szymon Polkowski, dyrektor produkcji w DrukPaku z grupy Akomex.

Z raportu „Beauty and the Future” Mobile Institute wynika, że 47 proc. Polaków czyta etykiety produktów kosmetycznych przed zakupem. W świecie, gdzie informacja przekazywana jest w mgnieniu oka, etykieta staje się nie tylko kluczowym narzędziem informacyjnym o składnikach, dawkowaniu, terminie ważności, alergenach, i innych aspektach produktu, ale również jest elementem budującym tożsamość marki i sposobem na przypomnienie o zasadach recyklingu odpadów. Etykiety stają się również integralną częścią strategii zrównoważonego opakowania, pomagając konsumentom podejmować świadome decyzje zakupowe i wspierając firmy w kierunku bardziej ekologicznych praktyk. Transparentność i edukacja, które dostarcza etykieta, są kluczowe dla budowania zaufania i zwiększania świadomości ekologicznej społeczeństwa.

 

Zmieniające się przepisy i oczekiwania konsumentów a etykiety

 

Etykiety muszą być dynamicznie dostosowywane do zmieniających się przepisów oraz oczekiwań konsumentów. Zapewnienie zgodności z normami prawno-regulacyjnymi, a jednocześnie spełnianie oczekiwań co do czytelności i jasności informacji, to wyzwanie dla producentów. Elastyczność i gotowość do adaptacji stają się kluczowymi elementami strategii etykietowania. W kontekście etykiet oznacza to nie tylko spełnianie norm prawnych, ale także dostosowywanie się do coraz wyższych standardów transparentności i odpowiedzialności społecznej. Konsumentom zależy już nie tylko na podstawowych informacjach o produkcie, ale także na tym, aby etykieta była czytelna, zrozumiała i dostarczała pełniejszego obrazu dotyczącego składu, pochodzenia czy procesów produkcji, co rodzi liczne dylematy wśród projektantów etykiet.

 

Minimalizm vs. bogactwo informacji: dylematy projektantów

 

Projektanci etykiet stają przed wyzwaniem znalezienia złotego środka między minimalistycznym podejściem, które promuje estetykę, a potrzebą dostarczenia bogatej w informacje platformy. Z jednej strony minimalizm podkreśla prostotę i elegancję etykiety, co może przyciągać konsumentów poszukujących przejrzystości na sklepowych regałach. Z drugiej strony, bogactwo informacji na etykiecie jest kluczowe, bo klienci coraz częściej poszukują szczegółowych informacji dotyczących składów czy informacji o producencie. Projektanci muszą więc zręcznie balansować między estetyką, która przyciągnie wzrok, a funkcjonalnością, która dostarczy niezbędnych informacji, tworząc etykiety, które są jednocześnie atrakcyjne i użyteczne dla konsumentów.

Wyważenie pomiędzy przekazywaniem istotnych informacji a estetyką graficzną wpływa bezpośrednio na percepcję produktu przez konsumenta. Współczesne trendy w projektowaniu etykiet kładą nacisk na minimalizm i czytelność grafiki. Proste wzory, klarowne logo oraz spójna kolorystyka pozostawiają trwałe wrażenie, ułatwiając zapamiętanie marki. Ważne jest również dostosowanie grafiki do specyfiki produktu – np. ekologiczne symbole dla produktów zrównoważonych czy świeże, jasne kolory dla produktów spożywczych. Dzięki temu etykiety produktów pozwalają w ułamku sekundy rozpoznać markę i rodzaj produktu, przez co grafika staje się niejako pierwszym kontaktem z produktem, tworząc pozytywne skojarzenia i budując lojalność wśród klientów.

 

Zastosowanie nowoczesnej technologii w druku etykiet

 

Ważnym aspektem w procesie doboru i produkcji etykiet jest również zastosowanie najnowocześniejszych technologii, które pozwalają na precyzyjne i efektywne oznakowanie opakowań. Umożliwiają one np. zastosowanie metalicznych i holograficznych efektów w druku etykiet (nadają opakowaniom luksusowy wygląd poprzez umieszczenie metalicznych detali i hologramów, sprawiając, że opakowanie staje się bardziej atrakcyjne wizualnie), wytłoczeń (technologia ta pozwala na uzyskanie trójwymiarowych, wyczuwalnych w dotyku,  efektów na etykiecie) oraz druku dwustronnego (drukowanie obrazów i informacji po obu stronach etykiety, co jest praktyczne zwłaszcza w przypadku produktów wymagających szczegółowych informacji w wielu językach).

Dużą rolę odgrywają także lakiery użyte w procesie produkcji etykiety takie jak: lakier UV, oferujący doskonałą trwałość, odporność na ścieranie i promieniowanie UV (jest idealny do zastosowania na etykietach, które będą narażone na trudne warunki, np. kosmetyki pod prysznic), lakier dyspersyjny to rodzaj lakieru stosowanego głównie na etykietach papierowych (charakteryzuje się dobrym nasyceniem kolorów i trwałością) oraz wpływające na wygląd etykiety: lakier matowy i lakier błyszczący.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
23.01.2024 14:45
Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki i opakowania po kosmetykach?
Nareeta Martin via Unsplash
Właściwe segregowanie odpadów nadal nastręcza sporo pytań — nie inaczej jest z kosmetykami. Wiele osób nadal nie wie, gdzie wyrzucić kosmetyki przeterminowane, jak pozbyć się buteleczki po lakierze do paznokci, i czy butelka po szamponie powinna trafić do śmieci „suchych” czy zmieszanych.

Kiedy kosmetyk powinien w ogóle trafić do śmieci? Kosmetyki dostępne na rynku posiadają symbol PAO, który określa okres przydatności po otwarciu opakowania. Często jest to ikona w formie klepsydry lub rysunek wieczka z podniesionym dnem, obok którego widnieje wskazany okres. Ten symbol wskazuje, jak długo kosmetyk pozostanie bezpieczny w użytkowaniu oraz zachowa swoje właściwości.

Niekiedy pod dnem lub na zgrzewie opakowania znajdziemy skrót EXP, który informuje o ostatecznej dacie przydatności produktu. Ten symbol określa termin, w którym produkt nadal jest bezpieczny do użycia, niezależnie od tego, czy opakowanie zostało otwarte, czy nie.

Gdzie wyrzucać kosmetyki niezużyte, czyli opakowania zawierające resztki produktów? Zaleca się nie oddzielać kosmetyku od jego opakowania, ale wyrzucić całość do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane. Do tego pojemnika powinny trafić także nieużywane lakiery do paznokci, maseczki w płachtach, saszetki po próbkach i maskach, opakowania po tuszach do rzęs z pozostałościami mascary, szminki i cienie do powiek, oraz zużyte płatki do demakijażu.

Pamiętajmy jednak, że w pojemniku na odpady zmieszane powinno się umieszczać tylko to, co nie zostało poprawnie podzielone na odpady segregowane ani nie może być oddane do PSZOK-u lub MPSZOK. W przypadku, gdy mamy do czynienia z różnymi rodzajami materiałów, konieczne jest właściwe ich rozdzielenie, co czasem może wymagać użycia siły. Jeśli chodzi o nasze perfumy, plastikowy korek i metalowy rozpylacz powinny być umieszczone w pojemniku przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne, natomiast szklany flakon należy wyrzucić do kosza na odpady szklane. Jeśli te elementy są trwale połączone i nie można ich rozdzielić, niestety trzeba umieścić je w pojemniku na odpady zmieszane.

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto już na etapie zakupów wybierać kosmetyki, które są pakowane w proste, ekologiczne opakowania, zawierające jak najmniejszą ilość różnych materiałów. Najlepszym wyborem są kosmetyki w szklanych opakowaniach, które można efektywnie przetwarzać w procesie recyklingu i wykorzystywać wielokrotnie.

Gdzie wyrzucić plastikowe i metalowe opakowania po kosmetykach? Należy umieścić je w żółtym pojemniku, przeznaczonym do składowania metali i tworzyw sztucznych. Do tego kosza można wyrzucić między innymi plastikowe opakowania po żelach pod prysznic, szamponach i odżywkach, nakrętki od słoiczków, tubki i zakrętki od pasty do zębów, folie ochraniające słoiczki, metalowe puszki po kremach, oraz metalowe lub plastikowe opakowania po pudrze i szmince, a także plastikowe opakowania na antyperspiranty typu roll-on.

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki w opakowaniach ze szkła? Po oddzieleniu na przykład plastikowej lub metalowej nakrętkę od szklanej butelki, należy ją umieścić w zielonym pojemniku na szkło. Do kosza na szkło powinny trafiać takie przedmioty jak szklane słoiczki po kremach, flakony po perfumach, szklane opakowania po antyperspirantach typu roll-on, puste buteleczki po lakierze do paznokci oraz butelki po wodzie po goleniu.

Gdzie wyrzucić papierowe kartoniki po kosmetykach i papierowe opakowania? Papierowe opakowania, na przykład pudełka ochronne dla szklanych słoiczków i butelek, należy umieścić w niebieskim pojemniku. W tym koszu można również wyrzucać wszelkie kartonowe pudełka, zbiorcze opakowania, ulotki oraz ekologiczne opakowania wykonane z tektury.

Staranne przeczytanie instrukcji dotyczących gospodarki odpadami jest istotne, zwłaszcza w przypadku wielu produktów kosmetycznych, które mogą budzić wątpliwości co do właściwego postępowania z nimi po zużyciu. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie do recyklingu i postępować zgodnie z ich wskazówkami. W dążeniu do stworzenia społeczeństwa, w którym ekologia jest priorytetem, konieczne jest zachowanie szczególnej uwagi w tej kwestii.

Pamiętajmy jednak, że kosmetyki można kreatywnie recyklingować bez szkody dla środowiska. Na przykład, przeterminowany krem nawilżający do twarzy może być użyty jako pasta do pielęgnacji skórzanych torebek lub butów, a także jako pasta do polerowania lakierowanych mebli.

Czytaj także: Ponad 70 proc. Polaków zastanawia los opakowań wrzuconych do kontenera na odpady

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
22.01.2024 09:43
Wiceminister klimatu i środowiska: będą dodatkowe konsultacje w kwestii kaucji plastikowej
Ograniczenia i regulacje dotyczące opakowań plastikowych stają się przedmiotem żywej dyskusji.Nareeta Martin via Unsplash
Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska, poinformowała PAP, że planowane są dodatkowe konsultacje z przedstawicielami branży dotyczące ustalenia wysokości kaucji, która miałaby być doliczana do np. jednorazowych plastikowych butelek. Obecnie obowiązujące rozporządzenie przewiduje stawkę wynoszącą 50 groszy, jednak niektórzy przedstawiciele branży sugerują, że właściwą kwotą powinien być 1 złoty.

Zgodnie z przepisami, system kaucyjny w Polsce rozpocznie swoje funkcjonowanie od roku 2025. Jego głównym celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych zbieranych przez gminy oraz zwiększenie wskaźnika recyklingu. Sklepy o powierzchni przekraczającej 200 mkw będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i zwracania kaucji za nie, natomiast te o mniejszej powierzchni będą miały opcję dobrowolnego uczestnictwa w systemie. Nieodebrane kaucje zostaną przeznaczone na finansowanie samego systemu kaucyjnego. Koncepcja kaucji ma na celu zachęcenie do zwrotu opakowań, co w rezultacie ma zwiększyć ilość surowców poddawanych ponownemu przetwarzaniu i wykorzystywanych do produkcji opakowań.

W trakcie prac nad ustawą wprowadzającą system kaucyjny, oraz po jej wejściu w życie w 2023 roku, niektórzy przedstawiciele branży zgłosili postulaty, aby rozpoczęcie obowiązywania tego systemu zostało opóźnione o rok, czyli do 1 stycznia 2026 roku. Na pytanie PAP o to, czy taka opcja jest brana pod uwagę przez resort, wiceminister odpowiedziała, że wprowadzenie takiego opóźnienia byłoby trudne, a nawet niemożliwe, i przyniosłoby niekorzystne skutki dla branży.

Zgodnie z ustawą o jednorazowych plastikach (implementującą dyrektywę dotyczącą ograniczenia stosowania jednorazowych plastików), minimalne poziomy selektywnej segregacji odpadów w ramach systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych o pojemności do 3 litrów, metalowych puszek o pojemności do 1 litra i szklanych butelek wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra będą wynosić: 77 proc. w 2025 roku; 81 proc. w 2026 roku; 84 proc. w 2027 roku; 87 proc. w 2028 roku oraz 90 proc. w 2029 roku i w latach kolejnych.

Część przedstawicieli branży sugeruje, że należy zwiększyć kwotę kaucji do 1 złotego (w obecnie obowiązującym rozporządzeniu ustalono ją na poziomie 50 groszy za każdy rodzaj opakowania objęty systemem). Według tych, którzy popierają ten pomysł, wyższa kaucja byłaby bardziej skutecznym bodźcem dla konsumentów do zwrotu butelek i puszek oraz ograniczyłaby próby oszustwa. Wiceministrer, zapytana o możliwość podniesienia kwoty kaucji, odpowiedziała, że planowane są dodatkowe konsultacje z przedstawicielami branży w tej kwestii. Anita Sowińska podkreśliła również, że popiera opcję dobrowolnego ustandaryzowania niektórych opakowań, na przykład butelek, co pozwoliłoby kilku producentom wybrać jeden wspólny model.

Należy się zastanowić nad propozycją opakowań ustandaryzowanych wielorazowego użytku, ale jako opcja, a nie obowiązek dla przedsiębiorców. Chodzi np. o to by butelka do piwa, czy soku była jedna i mogła obowiązywać różnych — tak małych jak i dużych producentów. By była z tego samego rodzaju materiału, miała taki sam kształt, czy grubość. W ten sposób skracamy łańcuch dostaw, ograniczamy emisje, a także ograniczamy powstawanie nowych odpadów.

- powiedziała wiceministra.

Czytaj także: Czarne opakowania kosmetyków i detergentów powinny zostać wyeliminowane

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. listopad 2024 04:32