Ekonomista Rafał Mundry pochwalił się na platformie X (wcześniej Twitter), że UOKIK zareagował na jego skargę dotyczącą oznaczania cen produktów sprzedawanych w promocyjnych wielopakach. Chodzi o sytuację, gdy na cenówce jest zaprezentowana korzystna cena obowiązująca przy zakupie minimum dwóch sztuk danego produktu. Zazwyczaj to właśnie ta promocyjna cena jest największa i najbardziej widoczna. Pozostałe informacje, takie jak cena regularna oraz to, że promocyjna cena obowiązuje przy zakupie dwóch produktów, podawane są małym drukiem. Brakuje również informacji, jaka jest cena dwóch produktów, skoro trzeba kupić dwa, aby zapłacić mniej.
Ekonomista otrzymał odpowiedź na swoje zgłoszenie od prezesa UOKIK Tomasza Chróstnego, w którym informuje on, że obecnie prowadzi postępowanie wyjaśniające mające na celu wstępne ustalenie, czy w związku z przekazywaniem konsumentom informacji o cenach oferowanych produktów, a w szczególności cenach produktów oferowanych w promocji przez Jeronimo Martins SA z siedzibą w Kostrzynie, nastąpiło naruszenie przepisów uzasadniające wszczęcie postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
"W toku ww. postępowania sprawdzamy, jak klienci sklepów Biedronka są informowani o cenach produktów promocyjnych, uwidaczniania najniższej ceny z ostatnich 30 dni, czy też uwidaczniania cen regularnych i promocyjnych w przypadku promocji tzw. wielosztuk. Analizujemy także, czy stosowany sposób prezentowania cen produktów może wprowadzać konsumentów w błąd" – czytamy w zaprezentowanym przez Rafała Mundrego piśmie od UOKIK.
Od 1 stycznia 2023 r. w Polsce obowiązuje dyrektywa Omnibus, która nakłada na sklepy dodatkowe obowiązki dotyczące oznaczania cen i ma na celu ukrócenie powszechnej w sklepach praktyki organizowania fałszywych promocji. Klienci mogą szybko sprawdzić, czy promocyjna cena towaru jest faktycznie niższa od normalnej.
Chociaż od wprowadzenia dyrektywy mija już rok z jej stosowaniem handel ma ciągle problemy. Czytaj także: UOKiK stawia pierwsze zarzuty za nieprawidłowe prezentowanie promocji - na celowniku m. in. Sephora i Zalando