Największa liczba nowych obiektów handlowych w roku 2023 została otwarta w Wielkopolsce, gdzie funkcjonuje aż 7 z nich. Dodatkowo, w siedmiu różnych województwach oddano do użytku po 3 nowe obiekty. Firmy Trei Real Estate Poland i LCP Properties były najbardziej aktywnymi inwestorami, otwierając po 3 nowe parki handlowe każda. Natomiast największymi inwestycjami uruchomionymi w 2023 roku były Galeria Bawełnianka w Bełchatowie, Park Handlowy Elbląg i Karuzela Biała Podlaska. Parki handlowe stanowiły dominujący typ nowych inwestycji, odpowiedzialne za 83 proc. nowej powierzchni handlowej. Ponadto, istniejące obiekty handlowe były modernizowane i rozbudowywane. Na przykład w Warszawie ponownie otwarto centrum handlowe Fort Wola, a galeria Atrium Promenada przeszła kompleksową modernizację. Dodatkowo, w Jeleniej Górze przekształcono dawny obiekt Tesco w centrum handlowe E.Leclerc.
Podział nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce przedstawia się następująco: 81 proc. stanowią centra handlowe, 17 proc. to parki handlowe, a 2 proc. to centra wyprzedażowe typu outlet. Nasycenie krajowe nowoczesną powierzchnią handlową staje się coraz bardziej równomierne. Nieco ponad połowa tej powierzchni znajduje się w 8 największych aglomeracjach, natomiast pozostałe obszary skupiają się w ośrodkach o populacji od poniżej 100 tysięcy do 400 tysięcy mieszkańców.
Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) to organizacja non-profit, która skupia ponad 200 członków związanych z sektorem handlu i usług. Jest to czołowa organizacja pozarządowa, działająca przez ponad dwie dekady na rzecz rozwoju tej branży. PRCH wspiera i reprezentuje swoich członków w środowisku biznesowym, politycznym i społecznym, dążąc do tworzenia nowoczesnych miejsc handlu, usług, kultury oraz unikalnych doświadczeń dla konsumentów.
Czytaj także: Pepco odnotowuje rekordowy kwartał, Dealz prymusem w grupie