Avon już w marcu 2022 r. poinformował, że w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę znacznie zmniejsza swoją obecność w Rosji, wstrzymując dostawy na rynek rosyjski i eksport produktów stamtąd. Wtedy też eksportową produkcję rosyjskiego zakładu w Naro-Fominsku przejęła fabryka Avon w Garwolinie.
Czytaj też: Avon w Garwolinie przejmie produkcję rosyjskiej fabryki firmy na kraje Europy Wschodniej
Równocześnie firma informowała, że nie zatrzymuje produkcji na rynek krajowy, by nie odcinać od źródeł zarobkowania swoich konsultantek.
W kwietniu 2023 r. Avon ogłosił, że zamierza sprzedać swoje aktywa w Rosji. Według dziennika Kommiersant fabryką zainteresowały się wtedy firmy Natura Siberica i Arnest Group of Companies. Ta ostatnia kupiła wcześniej rosyjski oddział Heinekena.
Teraz jednak Avon wycofał się z pomysłu. Według źródeł, na które powołał się Kommiersant, powodem jest zapowiedź rosyjskiej komisji inwestycji zagranicznych o znaczącym opodatkowaniu firm opuszczających Rosję. O sprawie pisał też The New York Times donosząc, że Kreml analizuje każde wyjście zagranicznych firm od czasu inwazja na Ukrainę. Aby zatrzymać exodus zachodnich korporacji zamierza wprowadzić obowiązek odsprzedaży aktywów z 50 proc. dyskontem.
Potencjalni rosyjscy nabywcy Avonu odrzucili prośby dziennika Kommiersanta o komentarz. Na pytania nie odpowiedział też Avon.
Fabryka Avon w Naro-Fominsku jest drugim co do wielkości zakładem firmy w Europie. Wytwarza obecnie ponad 800 SKU, w tym szampony, żele, balsamy, dezodoranty w kulce, kremy i perfumy. Przychody Avon ze sprzedaży w Rosji w 2022 r. wyniosły 13,89 mld rubli (151,5 miliona dolarów).