StoryEditor
Producenci
11.12.2023 14:17

Fundusz inwestycyjny Partners Group przejmuje udziały w Velvet Care

Velvet Care – wiodący producent papierów toaletowych, ręczników papierowych i chusteczek w Polsce i Czechach oraz jeden z największych producentów wyrobów higienicznych z bibułki tissue w Europie Środkowej przechodzi w ręce funduszu inwestycyjnego Partners Group.

W dniu 11 grudnia 2023 roku globalny, szwajcarski fundusz inwestycyjny Partners Group, działając w imieniu swoich klientów, podpisał przedwstępną umowę przejęcia od Abris Capital Partners udziałów w firmie Velvet Care. Nowy właściciel stawia na dalszą ekspansję spółki w Europie Środkowej oraz wzmocnienie jej obecności na pozostałych rynkach europejskich – poinformowała firma w komunikacie.

Velvet Care jest wiodącym producentem papierów toaletowych, ręczników papierowych i chusteczek w Polsce i Czechach oraz jednym z największych producentów wyrobów higienicznych z bibułki tissue w Europie Środkowej. W całej grupie zatrudnionych jest łącznie 850 pracowników (w obu krajach).

Partners Group jest  globalną firmą inwestycyjną zajmującą się rynkiem prywatnym. Od 1996 roku Grupa zainwestowała 200 miliardów dolarów w private equity, nieruchomości, instrumenty dłużne i infrastrukturę w imieniu swoich klientów. Firma zatrudnia ponad 1800 specjalistów w 20 biurach na całym świecie. Od 2006 roku jest notowana na szwajcarskiej giełdzie SIX (symbol: PGHN).

Abris Capital Partners sprzedaje Velvet Care po 5 latach od wykupu większościowych udziałów w spółce. Przez ten czas firma Velevet Care zainwestowała w park maszynowy, infrastrukturę i automatyzację, co wpłynęło na znaczące zwiększenie skali produkcji.

W 2020 roku Velvet Care przejęło spółkę Moracell, największego producenta papierowych wyrobów higienicznych w Czechach, którego siedziba znajduje się w Žabčicach k/Brna (mieści się tam fabryka, magazyn oraz biuro komercyjne). W ten sposób powstała grupa Velvet Care.

–  W związku z pojawieniem się nowego partnera biznesowego –  planujemy przyspieszyć nasz rozwój. Chcemy aktywnie uczestniczyć w dalszej konsolidacji rynku papierniczego oraz będziemy poszukiwać możliwości ekspansji także poza Europą Środkową – powiedział Artur Pielak, prezes zarządu Velvet Care.

Ralph Schuck, dyrektor zarządzający obszaru towarów konsumpcyjnych w Partners Group skomentował. – Chcemy, żeby Velvet Care stał się platformą do ekspansji w Europie. Wraz z zarządem planujemy dalszą transformację spółki zwiększającą jej wartość.

Velvet Care to wiodący polski producent i dystrybutor wyrobów higienicznych (m.in chusteczek higienicznych, papierów toaletowych, papierowych ręczników kuchennych, płatków kosmetycznych) oraz właściciel marki Velvet, mogącej pochwalić się rozpoznawalnością wśród Polaków wynoszącą aż 96 proc.

W strategii ogłoszonej w 2020 r. zarząd Velevet Care zaplanował wzrost obrotów firmy do 2 mld zł w 2025 r.

Velvet Care formalnie istnieje od 2013 roku, choć korzenie tej firmy sięgają końca XIX wieku, gdy w Kluczach koło Olkusza powstała papiernia. Po wojnie trafiła ona do majątku państwowego a w 1996 roku została sprywatyzowana. Po kilkukrotnej zmianie właściciela w 2013 roku doszło do wykupu menedżerskiego, przy finansowym współudziale funduszu Avallon.  W 2018 roku większościowy pakiet udziałów Velvet Care kupiła spółka zależna funduszu Abris CEE Mid-Market III LP, zarządzanego przez Abris Capital Partners Ltd.

W ostatnich 5 latach, spółka Velvet Care osiągała ponad 15-procentowe średnioroczne wzrosty przychodów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
31.01.2024 14:38
L’Oréal, Chanel, Sephora i 8 innych firm dołącza do nowej koalicji na rzecz zrównoważonego rozwoju
Victoria Priessnitz via Unsplash
Mając na celu ochronę środowiska, 11 wiodących firm kosmetycznych połączyło siły, aby zbadać wyzwania, możliwości i rozwiązania dotyczące wdrożenia systemu kaucji za produkty kosmetyczne. Do koalicji dołączyły L’Oréal, Pierre Fabre, Chanel, Yves Rocher, Clarins, Laboratories SVR, Melvita, Nocibé, La Rosée, Sephora i Aromazone.

Przy wsparciu funduszu ponownego wykorzystania Citeo i We Don’t Need Roads koalicja planuje uruchomić do końca 2024 r. pilotażowy system kaucji za produkty do pielęgnacji skóry w punktach sprzedaży. Ogólnym celem kolektywu jest ograniczenie liczby opakowań jednorazowych zgodnie z celami ustawy AGEC.

Model kaucyjny koalicji wspiera trzy części branży kosmetycznej. Dążąc do ograniczenia opakowań jednorazowych, firmy mogą zmniejszyć emisję CO2 i zużycie wody związane z procesami produkcyjnymi. Model kaucyjny może osiągnąć także znaczny postęp w zakresie zrównoważonych operacji i korzyści środowiskowych.

W Europie i we Francji prawo i trendy AGEC zmierzają w kierunku opakowań bardziej nadających się do ponownego użycia. W Europie ustawa AGEC określa projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Francja stawia sobie za cel wyeliminowanie z rynku jednorazowych opakowań plastikowych do 2040 r.

Co to jest ustawa AGEC?

Począwszy od celów średnioterminowych, które prowadzą do celów długoterminowych, ustawa AGEC jest francuskim prawem mającym na celu zachęcanie przedsiębiorstw z różnych sektorów, gmin i obywateli do eliminowania odpadów i przyjmowania praktyk bardziej zamkniętych. Obejmuje mieszankę obowiązków, zakazów i zachęt, w tym środki takie jak pierwszy na świecie wskaźnik naprawy, zakazy dotyczące marnotrawnych produktów jednorazowego użytku i niszczenia niesprzedanych towarów, ujednolicenie pojemników do sortowania i tak dalej.

Prawo jest zorganizowane wokół pięciu kluczowych kwestii:

  • Wyeliminowanie jednorazowych opakowań plastikowych do 2040 roku
  • Dostarczanie lepszych i bardziej przejrzystych informacji
  • Ograniczanie produkcji odpadów i promowanie ponownego użycia, recyklingu i napraw, w tym poprzez datki na rzecz organizacji charytatywnych
  • Podejmowanie działań przeciwdziałających planowemu postarzaniu
  • Usprawnianie produkcji poprzez promowanie lepszego systemu zarządzania zasobami już na etapie projektowania

Czytaj także: Chanel tworzy sojusz branżowy w celu poprawy traceability w łańuchu dostaw

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
30.01.2024 08:53
Nowy, trzeci sklep stacjonarny Lush zostanie otwarty już w kwietniu 2024: zobacz gdzie!
Lush jest znany ze swojej imponującej liczby wariantów musujących kul i bomb do kąpieli.Brammers at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
W lutym 2023 roku brytyjska firma Lush, specjalizująca się w produktach do pielęgnacji ciała, rozpoczęła swoją działalność w Polsce, otwierając swoje pierwsze sklepy stacjonarne. Pierwszy z nich został uruchomiony w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy, a drugi w Westfield Arkadia. Obecnie firma przygotowuje się do otwarcia trzeciego sklepu, który znajdzie się w łódzkiej Manufakturze.

W dniu 17 lutego 2023 roku marka Lush zainaugurowała swoją obecność na polskim rynku, otwierając swój pierwszy sklep. Sklep o powierzchni 100 metrów kwadratowych znajduje się w centrum handlowym Złote Tarasy. Kolejny salon tej marki został uruchomiony 24 listopada w centrum handlowym Westfield Arkadia. Teraz firma przygotowuje się do otwarcia trzeciego sklepu Lush, który znajdzie się w łódzkiej Manufakturze. W chwili obecnej trwa proces rekrutacji pracowników do tej nowej lokalizacji.

"Po otwarciu drugiego sklepu w Polsce, w centrum handlowym Westfield Arkadia, mamy już zaplanowany trzeci sklep, który powstanie w kwietniu 2024 roku. Plan jest taki, aby skupić się na najsilniejszych centrach handlowych w największych miastach Polski. Zidentyfikowaliśmy około 20 lokalizacji w całym kraju, które mogą być dla nas odpowiednie, ale rytm otwarć będzie zależał od sukcesu pierwszych sklepów. Docelowo uważamy, że potencjał Polski dla Lush wynosi od 20 do 30 sklepów"

- powiedział portalowi Omnichannelnews.pl Mathieu Raguet, Europe Property Manager w Lush.

Firma Lush to zaangażowany społecznie producent i sprzedawca kosmetyków, które są w pełni ręcznie robione. Obecnie firma ma w portfolio ponad 900 sklepów stacjonarnych oraz oferuje swoje produkty w sklepach internetowych w 51 krajach. Lush został założony w 1995 roku i jest znany na całym świecie, przede wszystkim jako twórca popularnej bomby do kąpieli. W obecnej chwili w swoim asortymencie ma ponad 300 produktów do pielęgnacji skóry i włosów, które są przyjazne dla środowiska. Firma postawiła na etyczną produkcję, oferując 60 proc. swoich produktów bez opakowań, wszystkie są wegetariańskie, a 92 proc. z nich jest wegańskich.

Czytaj także: Nowy sklep Rituals Cosmetics w łódzkiej Manufakturze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. listopad 2024 06:34