Całoroczny zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją (EBITDA) spadł o 0,7 proc. do 1,47 miliarda franków szwajcarskich (1,70 miliarda dolarów), co odpowiada średniej prognozie analityków w ankiecie, otwiera nowa zakładka udostępniona przez firmę. Porównywalnie sprzedaż w 2023 r. wzrosła o 4,1 proc. do 6,92 miliarda franków, czyli powyżej szacunków analityków, przy wzroście w segmencie zapachów kosmetycznych o 7,6 proc. oraz w segmencie produktów spożywczych i self-care o 1,1 proc.
Głównym motorem wzrostu był segment delikatnych perfum, który odnotował wzrost sprzedaży o 14 proc. Spółka, do której klientów zaliczają się firmy kosmetyczne i producenci napojów, w dalszym ciągu spodziewa się osiągnięcia do 2025 roku średniego organicznego wzrostu sprzedaży na poziomie od 4 proc. do 5 proc. w ujęciu porównywalnym oraz wzrostu wolnych przepływów pieniężnych o co najmniej 12 proc. Oczekuje niewielkich, jednocyfrowych wzrostów kosztów surowców w 2024 r. Givaudan zaproponował dywidendę w wysokości 68 franków na akcję za 2023 rok, czyli o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej.
Przez cały 2023 rok grupa z siedzibą w Genewie musiała równoważyć gwałtowne wzrosty kosztów produkcji przy słabych wolumenach ze względu na redukcję zapasów i niższy popyt, jednak pod koniec roku tendencje w zakresie wyczerpywania zapasów zaczęły się normalizować.
Zapytany o zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym, dyrektor finansowy Tom Hallam powiedział, że Givaudan posiada zapasy, aby złagodzić wszelkie skutki ewentualnych blokad, dodał jednak, że trudno jest ocenić, jaki wpływ będzie to miało na cały rok 2024. Analityk Vontobel, Arben Hasanaj, powiedział, że produkcja Givaudan jest wysoce zlokalizowana, co oznacza, że niekoniecznie musi ona dostarczać produkty, i uważa, że grupa może być mniej dotknięta zakłóceniami w Morzu Czerwonym niż inne firmy chemiczne.
Czytaj także: Kartel zapachowy stoi w obliczu fali pozwów antymonopolowych w USA