Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłosiła, że celem 32 finału WOŚP bedzie zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”.
Fundacja planuje kupić urządzania diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne), diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry), diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy), a także urządzenia do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc oraz do torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspomagają ją sztaby, które organizują wydarzenie wśród lokalnych społeczności. W tym roku będzie ich 1685 (o 32 więcej niż przed rokiem), z czego 101 zlokalizowanych zostanie poza granicami Polski: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Indonezji, Irlandii, Belgii, Niemczech, Austrii, Francji, Japonii, Hiszpanii, Chorwacji, Australii, Włoszech, Tajlandii, Luksemburgu, Kanadzie, Czechach, Singapurze, Egipcie i na Cyprze.
Pieniądze na WOSP, jak co roku, zbierać będą wolontariusze. W sumie ma ich być 120 tysięcy. Dotychczas zarejestrowano ponad 45 tys. osób. Środki na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych wrzucać będzie można także do firmowych puszek stacjonarnych (dotąd zarejestrowano ich 1088), wystawianych w sklepach (także marek kosmetycznych czy w drogeriach) oraz np. w salonach kosmetycznych.
Od wielu lat finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe, licytacje i zbiórki organizowane przez producentów kosmetyków, drogerie i salony kosmetyczne. Rozpoczynają się one już na początku grudnia. Na razie tych informacji nie jest dużo, dlatego zachęcamy firmy działające w branży kosmetycznej do nadsyłania informacji w jaki sposób włączają się w tegoroczną zbiórkę dla WOŚP.
Jedną z pierwszych firm kosmetycznych, która ogłosiła utworzenie eSkarbonki jest Delia Cosmetics:
Natomiast salon masażu Anna Kobido zapowiedział zorganizowanie licytacji w dn. 28 stycznia:
Zobacz ubiegłoroczne akcje firm kosmetycznych: Firmy kosmetyczne i drogerie kolejny rok grały z WOŚP
Przypominamy, jak firmy mogą wspierać finał WOŚP. Sposobów jest kilka:
– czytamy na stronie wosp.org.pl.W ciągu 31 dotychczasowych finałów WOŚP zebrała blisko 2 mld złotych i kupiła 71,5 tys. urządzeń dla polskich szpitali. Ostatnią zbiórkę – w styczniu 2023 roku – dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków udało się zebrać niemal 250 mln zł.
Patroni 32 finału WOŚP to m.in. Allegro (na platformie odbywa się co roku mnóstwo licytacji przedmiotów i usług), a także Biedronka i Lidl, w których można wrzucać pieniądze do puszek i kupić rozmaite przedmioty z logo finału WOŚP.