Polacy często robią zakupy online. Ponad 1/3 badanych kupuje tak minimum raz na tydzień, a aż 80 proc. przynajmniej raz w miesiącu. W 2023 roku odnotowana została najwyższa średnia miesięczna częstotliwość zakupu produktów oraz usług przez internet w ciągu ostatnich pięciu lat, która wynosi 2,8 razy w tygodniu.
Do artykułów najczęściej kupowanych w ciągu ostatniego roku należą kosmetyki i perfumy, które wyprzedzają odzież i bieliznę oraz obuwie.
Najpopularniejszym sposobem zakupu produktów przez internet są platformy zakupowe oferujące produkty różnych firm (np. Allegro). I właśnie na Allegro zagląda najwięcej osób poszukujących kosmetyków i perfum. Na kolejnych pozycjach są e-sklepy drogerii Rossmann i Hebe, a na jeszcze dalszych Notino, Drogerii Natura i Super-Pharm.
Rosną wydatki na zakupy
Porównując tegoroczne wydatki na produkty i usługi zakupione przez internet do wydatków z poprzedniego roku, kupujący najczęściej deklarują, że ich wysokość nie uległa zmianie (43 proc. produkty i 43 proc. usługi). Niemniej w obu przypadkach blisko 1/3 kupujących przyznaje, że zwiększyła swoje nakłady finansowe.
W przypadku kosmetyków i perfum większość konsumentów wydaje tyle samo co w ubiegłym roku. Na większe wydatki pozwala sobie 34 proc.
Jednorazowy koszt zakupu produktów w internecie to w blisko połowie przypadków kwota mieszcząca się w przedziale od 50 do 200 zł. Tyle też wynoszą wydatki na internetowe zakupy kosmetyków i perfum, przy czym średnio jest to 184 zł.
Najważniejszym kryterium wyboru jest niska cena
Niemal 40 proc. kupujących produkty online za najważniejsze kryterium wyboru sklepu lub platformy internetowej uważa niskie ceny. Kolejne pod względem ważności drivery są: darmowa dostawa (28 proc.), szeroka oferta (26 proc.) oraz promocje (25 proc.).
Najbardziej preferowana oraz najczęściej wykorzystywana forma płatności przy zakupach online to płatności mobilne, takie jak BLIK. Począwszy od 2020 roku, preferencja co do tego rodzaju płatności dynamicznie rośnie i przekracza obecnie 40 proc. Jest to wyraźnie wyższy odsetek niż w roku ubiegłym.
Płatności odroczone cieszą się małą popularnością, w ciągu ostatniego roku skorzystało z nich jedynie 7 proc. kupujących, jednak aż 6 na 10 ankietowanych wie, czym one są. Produktami, za które płacono w ten sposób najczęściej były: odzież, bielizna i obuwie dla dorosłych oraz sprzęty RTV i AGD. Wśród osób, które w ciągu ostatniego roku skorzystały z tego typu płatności, połowa skorzystała z niej aż pięć razy lub więcej.
Pojęcie „live commerce” jest słabo rozpoznawalne (jedynie co piąta spośród osób dokonujących zakupów online deklaruje jego znajomość), jednak o transmisji z możliwością zakupienia produktów słyszało ponad 60 proc. odpowiadających. Ponad 1/3 respondentów oglądała kiedykolwiek tego typu transmisję, a połowa z nich (18 proc.) robiła to w ciągu ostatniego miesiąca. Ponad 10 proc. badanych przynajmniej raz kupiło coś za pośrednictwem „live commerce”.
Konsumeni szukają promocji
W przypadku promocji, które są organizowane przez sklepy internetowe w listopadzie oraz grudniu, najczęściej wykorzystywaną okazją do zrobienia zakupów jest Black Friday. Tego typu promocje specjalne cieszą się większą popularnością niż w ubiegłym roku (istotny wzrost zainteresowania dla promocji: Black Friday, Dzień Darmowej Dostawy i Cyber Monday). Aktualnie 4 na 10 badanych deklaruje, że nie skorzysta z żadnej z tego typu promocji.
Jako główne źródła inspiracji podczas kupowania prezentów świątecznych respondentom posłużą strony www sklepów internetowych (34 proc.) oraz znajomi i rodzina (33 proc.).
Blisko 60 proc. respondentów nie chciałoby, aby historia dokonywanych przez nich zakupów online była znana sprzedawcom sklepów stacjonarnych. Omnichannel przestaje być kwestią obojętną – w porównaniu z poprzednim rokiem spadł odsetek osób, które nie mają zdania na temat takiego rozwiązania (-5p.p.) i wzrósł odsetek tych, których nastawienie jest negatywne (+6p.p.).