W jaki sposób niektóre gatunki roślin pochłaniają wilgoć?
To prawda, że niektóre rośliny mogą nam pomóc w walce z nadmierną wilgocią i pleśnią w domu. Nie oznacza to jednak, że gatunki te mają tak silne właściwości, że natychmiast wyeliminują niechciany problem. Najpierw należy znaleźć przyczynę kłopotu. Najczęściej jest to niewłaściwa wentylacja – wówczas wilgotne powietrze nie może wydostać się na zewnątrz i skrapla się na zimnych powierzchniach. Innym powodem są wszelkie nieszczelności, przecieki, także z instalacji. Również nieprawidłowo wykonana izolacja lub jej brak może prowadzić do rozwoju pleśni. Zwróćmy też uwagę na fakt, że w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka wilgotność powietrza jest z reguły zdecydowanie wyższa niż w innych miejscach domu.
Kwiaty doniczkowe mogą okazać się naszym wsparciem w likwidacji wilgoci po ustaleniu przyczyny problemu i wdrożeniu środków zaradczych. Istnieją bowiem gatunki, które potrafią absorbować wodę z powietrza poprzez liście i pędy. Nie mają jednak tej samej siły działania, co specjalistyczne osuszacze. Warto mimo to ustawić je w domu, aby mieć istotne wsparcie w walce z nadmierną wilgocią.
Rośliny pochłaniające wilgoć – lista gatunków
W zbyt wilgotnych, narażonych na rozwój pleśni miejscach sprawdzą się konkretne gatunki roślin. Oto one:
- Bluszcz angielski – idealnie sprawdzi się nawet w słabo oświetlonym pomieszczeniu, gdyż nie potrzebuje do rozwoju zbyt wiele słońca. Trzymajmy go jednak z dala od dzieci i zwierząt domowych, bo jego liście są szczególnie toksyczne.
- Daktylowiec kanaryjski – to tropikalna roślina, która w korzystnych warunkach może dorosnąć do sporych rozmiarów, chociaż rozwija się wolno. Lepiej sprawdzi się w większych wnętrzach. Ten gatunek będzie potrzebował silnej ekspozycji na słońce.
- Oplątwa – niezwykła egzotyczna roślina, którą wyróżnia interesujący sposób bytowania. Nie ma właściwie żadnych wymagań. Będzie idealnie rosła w pomieszczeniach wilgotnych, lecz niezbyt jasnych. To też gatunek bardzo odporny na wszelkie choroby i szkodniki.
- Palma koralowa – ta roślina to idealna ozdoba wnętrza ze względu na atrakcyjne liście. Ten gatunek palmy będzie wręcz potrzebował wilgoci, warto więc ustawić doniczkę z palmą w domu domu. Miejmy na uwadze, że rośnie ona bardzo wolno i rocznie może wypuścić maksymalnie 3 nowe pędy.
- Sansewieria, nazywana również wężownicą – każdy poradzi sobie z jej pielęgnacją! Jest niewymagająca, można postawić ją właściwie we wszystkich miejscach domu. Przelanie sansewierii grozi zgniciem jej systemu korzeniowego. Warto postawić ją na przykład w sypialni, gdyż produkuje ona spore ilości tlenu.
- Skrzydłokwiat – to roślina słynna nie tylko ze względu na zdolność pochłaniania wilgoci, ale również z niezwykłych właściwości oczyszczania powietrza. Pochłania spore ilości dwutlenku węgla, w zamian wydalając tlen. Uwielbia wysoką wilgoć w pomieszczeniu. Podobnie jak bluszcz czy wężownica, skrzydłokwiat nie potrzebuje silnej ekspozycji na promienie słoneczne. To jednak gatunek, którego wszystkie części są silnie trujące.
- Zielistka – ta popularna i lubiąca wilgoć roślina doniczkowa jest właściwie nie do przelania. Jej korzenie nie zgniją nawet przy nadmiarze wilgoci, bowiem ten gatunek pochłania wodę z podłoża niemal natychmiast. Zielistka nie jest trująca, możemy więc rozważyć jej zakup, jeżeli w naszym domu mieszkają też zwierzęta.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay
Źródło: deccoria.pl