Ekologiczne sposoby na sprzątanie – dlaczego warto?
Wszelkie naturalne preparaty do sprzątania możemy znaleźć nawet w kuchennej szafce! Do najbardziej uniwersalnych należą:
- ocet spirytusowy;
- soda oczyszczona;
- sok z cytryny bądź kwasek cytrynowy;
- sól;
- szare mydło;
- olejki eteryczne.
Poza tym wykorzystać możemy również takie alternatywy gotowych środków czystości, jak:
- soda kalcytowa;
- boraks;
- nadwęglan sodu.
Coraz częściej na rynku pojawiają się też jak najbardziej naturalne preparaty do sprzątania. Ale dlaczego warto? Tradycyjne środki czystości niestety nie pozostają neutralne dla naszego zdrowia. Są one silnie chemiczne, co wpływa zwłaszcza na drogi oddechowe, bowiem wdychamy gryzące opary. Często prowadzi to do podrażnień czy rozwoju alergii. Poza tym warto pamiętać, że wszelkie naturalne środki czystości stosujemy z pożytkiem dla planety, bowiem nie obciążają one środowiska. Stosujmy więc również:
- akcesoria do sprzątania tworzone z materiałów pochodzących z recyklingu;
- akcesoria biodegradowalne;
- preparaty bezpieczne dla ludzkiej skóry;
- samodzielnie przygotowane proste środki czystości.
Naturalne sprzątanie – prosty przepis na uniwersalny środek czyszczący
Uniwersalnym środkiem czystości umyjemy właściwie każdą powierzchnię. Używajmy go do mycia i dezynfekcji blatów, zlewu, drewna, sprzętów AGD, mebli w salonie. Przepis na tego typu preparat jest bardzo prosty. Wystarczy 0,5 szklanki octu bądź 5 łyżek kwasku cytrynowego, 0,5 szklanki przegotowanej, ciepłej wody oraz 10 kropli olejku eterycznego, na przykład cytrynowego. Całość dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki się rozpuściły. Aby rozpylanie środka było wygodne, warto przelać mieszaninę do butelki z atomizerem.
Naturalne sprzątanie – wypróbuj domowy płyn do mycia naczyń i do mycia szyb
Przygotowanie ekologicznego płynu do mycia naczyń nie będzie nastręczać większych trudności. Wszystkie składniki z pewnością mamy w kuchni, więc domowy środek będzie tańszy niż ten, który możemy zakupić w sklepach. Wśród składników znajduje się sok z 3 cytryn. Pamiętajmy, aby przefiltrować go dodatkowo przez sitko, gazę lub filtr do kawy. Chodzi o to, aby nie pozostał nam miąższ. Do soku dodajemy 100 g drobnoziarnistej soli i 50 ml octu. Całość zalewamy 300 ml przegotowanej, wrzącej wody. Gdy mieszanina ostygnie, przelewamy ją do pojemnika czy butelki po sklepowym płynie do mycia naczyń.
Wśród bożonarodzeniowych obowiązków często wymienia się też mycie okien. Warto więc przygotować domowy środek do czyszczenia szyb. Będzie on wymagał połączenia wyłącznie dwóch składników: 2 łyżeczek octu oraz 2 l ciepłej, ale nie wrzącej wody. Dokładnie mieszamy miksturę, a następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Możemy przygotować środek o podobnym działaniu również w inny sposób. Wówczas będziemy potrzebowali 450 ml chłodnej, przegotowanej wody, 50 ml wody utlenionej i dosłownie kilka kropli wybranego olejku eterycznego, na przykład z lawendy.
Planowanie porządków przed Świętami – co zrobić przed Bożym Narodzeniem?
Czasem trudno się zebrać, aby zacząć gruntowne porządki, bo zwyczajnie nie mamy pojęcia, od czego zacząć. Dlatego też warto stworzyć sobie plan działania. Oczywiście każdy dom jest inny, jednak istnieje lista podstawowych zadań, o które należy zadbać jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jakie czynności warto teraz wykonać, aby cieszyć się czystym domem na Święta?
- Zacznij od obowiązków najmniej wymagających: odłóż wszystkie rzeczy na miejsce, omieć pajęczyny, wytrzep dywany, zetrzyj kurze z mebli, umyj karnisze, żyrandole oraz framugi drzwi – również wejściowych.
- Następnie zajmij się oknami, jeżeli pogoda jest sprzyjająca. Umyj dokładnie szyby i parapety. Wypierz firanki i zasłony.
- Teraz kieruj się poszczególnymi pomieszczeniami w domu. Możesz kontynuować porządki w sypialni. Zwróć uwagę na szafę – ułóż ubrania, wymyj półki. Warto oddać bądź spróbować sprzedać nieużywane stroje. Wypierz pościel i zmień na świeżą.
- Przejrzyj również wszystkie inne przedmioty, które masz w domu. Zepsute lub uszkodzone wyrzuć, nieużywane oddaj bądź sprzedaj.
- Następnie można skierować się ku ważnemu miejscu w domu – ku kuchni. Zacznijmy od porządków w spiżarni i szafkach z żywnością. Odświeżamy półki, wyrzucamy produkty przeterminowane bądź nienadające się w jakikolwiek sposób do spożycia. Myjemy także wszelkie urządzenia kuchenne, w tym lodówkę i zamrażarkę. Wymywamy piekarnik, zlew, kuchenkę mikrofalową, kuchenkę gazową bądź płytę indukcyjną, zmywarkę, a także okap. Nie pomijajmy mniejszych sprzętów: tostera, gofrownicy, czajnika. Nie zapomnijmy wyczyścić frontów szafek i blatów.
- Nadszedł czas na salon. W tym pomieszczeniu należy wyprać koce oraz ozdobne poszewki na poduszki. Dokładnie odkurzamy i w miarę możliwości pierzemy kanapy i fotele. Warto odsunąć meble, aby odkurzyć i umyć miejsca, do których najczęściej podczas codziennego sprzątania nie dosięgamy. Zajmijmy się też roślinami – przetrzyjmy ich liście, wymyjmy osłonki, podlejmy je.
- Kiedy przychodzi czas na łazienkę, należy zająć się zwłaszcza armaturą. Dokładnie wyczyśćmy toaletę, wannę, kabinę prysznicową, umywalkę. Przetrzymujmy lustro. Postarajmy się wyczyścić też wszystkie trudno dostępne zakamarki. Poza tym przed Świętami powinniśmy dokładnie wyczyścić kafelki łazienkowe. Wypierzmy też dywaniki i ręczniki, wymieńmy zasłony prysznicowe. Warto także posegregować wszelkie łazienkowe produkty, aby się nie kurzyły czy nie zajmowały miejsca.
Pamiętajmy też o oczyszczeniu przestrzeni wokół domu. Zajmijmy się tarasem, balkonem, wejściem frontowym i tylnym. Warto schować meble ogrodowe, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zamieść powierzchnię, jeśli nie spadł śnieg, usunąć wszelkie śmieci. Zadbajmy też o porządek w altanie, szopie czy w garażu!
Kamila Berthold
Fot. Pixabay