Edward Bajko ponad 40 lat był związany z SM Spomlek
Po 42 latach pracy w Spomleku jej dotychczasowy prezes zarządu Edward Bajko postanowił odejść z firmy.
– To bardzo trudna decyzja, ale firma jest w bardzo dobrej kondycji, a ja potrzebuję odpocząć, dlatego uznałem, że to dobry czas na pożegnanie się z funkcją prezesa. Brzmi to prozaicznie, ale będę spełniał swoje marzenia i realizował plany, które trudno było pogodzić z codziennymi obowiązkami służbowymi. Zostawiam godnego następcę, który będzie kontynuował naszą wspólnie wybraną drogę rozwoju firmy – mówi Edward Bajko.
Paweł Gaca będzie prezesem SM Spomlek od stycznia 2023 r
Rada nadzorcza Spółdzielczej Mleczarni Spomlek na wniosek Edwarda Bajko odwołała go z funkcji prezesa z dniem 31 grudnia 2022 roku. Jednogłośnie na funkcję prezesa powołała od 1 stycznia 2023 roku Pawła Gacę.
Paweł Gaca ze Spółdzielnią związany jest od 2008 roku. W tym okresie pełnił funkcję wiceprezesa SM Spomlek i wspólnie z Edwardem Bajko rozwinął firmę. Po 14 latach Spomlek jest jedną z wiodących mleczarni specjalizujących się w produkcji serów dojrzewających.
– To dla mnie ogromne wyróżnienie i dziękuję Radzie Nadzorczej za kredyt zaufania, który mi dali. Nie planuję rewolucyjnych zmian w firmie, a jedynie kontynuowanie budowy kultury organizacyjnej, która ma duży wpływ na zwiększenie efektywności Spółdzielni – mówi Paweł Gaca.
Prezesura Edwarda Bajko była przełomem w historii Spomleku
Przypomnijmy, że w sierpniu 2008 roku na kanwie zawirowań i problemów ze spółdzielnią Rada Nadzorcza Spółdzielczej Mleczarni Spomlek odwołała wieloletniego prezesa firmy Szczepana Skomrę i powołała na stanowisko Edwarda Bajko, ówczesnego wiceprezesa. To był przełom dla dostawców i pracowników oraz zasadnicza zmiana zasad funkcjonowania mleczarni.
W ciągu roku nowo powołany prezes podjął decyzję o specjalizacji spółdzielni w produkcji serów dojrzewających i produktów proszkowanych, likwidując działy produkujące galanterię. Budziło to obawy i spotkało się z niezadowoleniem części członków spółdzielni i pracowników. Decyzja okazała się jednak trafiona i dała skrzydła dla rozwoju mleczarni.
W 2010 roku Spomlek połączył się z OSM w Elblągu, a po 3 latach z OSM w Chojnicach, które dzisiaj są bardzo dobrze funkcjonującymi oddziałami. Spółdzielnia wprowadziła na rynek pierwszą w Polsce markę serów dojrzewających „Serenada”, wypromowała sery długodojrzewające „Bursztyn”. Z sukcesem weszła w segment innowacyjnych proszków mlecznych WPC i WPI oraz znacząco rozwinęła sprzedaż na rynku HoReCa.
Obecnie SM Spomlek prowadzi produkcję w czterech zakładach produkcyjnych. Spółdzielnia skupuje mleko od blisko 1 100 dostawców. Roczna produkcja serów dojrzewających wynosi około 25 tys. ton rocznie.
Artur Puławski