Plastik, karton czy szkło - z jakiego opakowania najlepiej pić mleko?
Do tej pory producenci skupiali się na pakowaniu mleka w pojemniki blokujące światło (kluczowe dla dłuższej świeżości). Czy jednak opakowanie ma wpływ na smak?
Badacze przetestowali pasteryzowane mleko pełne i mleko odtłuszczone, przechowywane w sześciu półlitrowych pojemnikach różnego typu: tekturowych kartonach, plastikowych butelkach, plastikowej torebce (worku) i opakowaniu szklanym (które stanowiło kontrolę). Aby ograniczyć procesy związane z utlenianiem, produkty trzymano w całkowitej ciemności, w niskiej temperaturze (4° C).
W pierwszym dniu eksperymentu, a następnie w dniu 5, 10 i 15, badacze pobierali próbki mleka z każdego z testowanych opakowań, mierzyli właściwości sensoryczne każdej z nich i analizowali skład związków lotnych, aby zrozumieć, w jaki sposób cząsteczki z opakowania mieszają się z mlekiem. Na koniec próbki poddano konsumentom, aby sprawdzić, czy zwykły Kowalski będzie w stanie odróżnić napoje przechowywane w tekturowym lub plastikowym pojemniku od tych zapakowanych w szkło.
Rodzaj opakowania znacząco wpływa na smak mleka, które się w nim znajduje
Okazało się, że rodzaj opakowania wyraźnie wpływa na smak mleka, przy czym mleko odtłuszczone jest bardziej podatne na zmianę tego parametru w porównaniu do mleka pełnotłustego. Najsłabiej utrzymywały świeżość kartony i woreczki foliowe ze względu na przenikanie do produktu obcych zapachów i cząsteczek: w mleku z kartoników wykryto obecność licznych związków z opakowań.
Opakowaniem idealnym było szkło (pozwala zachować smak i świeżość mleka), ale do przechowywania nadają się także plastikowe pojemniki, o ile dobrze ograniczają ekspozycję na światło. Stojąc przed wyborem karton czy butelka plastikowa, warto sięgnąć po to drugie.
Artur Puławski