Coraz mniej pastwiskowania krów, coraz więcej obór z betonowymi posadzkami
Wielu ekspertów wiąże te wyniki bezpośrednio z coraz szerszym stosowaniem twardych podłóg, a odchodzeniem od utrzymania bydła na pastwiskach.
Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili doświadczenia, jak krowy zachowują się na różnych powierzchniach. Okazało się, że krowy pewniej i swobodniej czują się na posadzkach wyłożonych gumą niż na samym betonie. Gumowane podłogi mają lepszą przyczepność. Na podłodze gumowanej krowy wykonywały mniej kroków na pokonanie tej samej odległości, chodziły szybciej i mniej się ślizgały.
Jak zmiana betonowej posadzki w oborze na gumową zmieniła kondycję racic w stadzie?
W jednym z badań w Kalifornii oceniano wpływ gumowej podłogi na parametry lokomocji, kulawizny kliniczne oraz tempo wzrostu i zużycia kopyt u krów wieloródek w porównaniu z posadzką betonową. Wyniki sugerują, że system podłóg gumowych zastosowany w tym badaniu był korzystny dla zdrowia racic. W przypadku krów przebywających na betonie, ryzyko wystąpienia kulawizny było większe niż u krów na podłodze gumowej. Krowy na podłodze gumowej miały zmniejszone tempo wzrostu i zużycia racic w porównaniu z krowami na betonie.
W innym niedawnym badaniu, holenderscy badacze ocenili kształt racic, ich twardość oraz wzrost i zużycie w 12 gospodarstwach mlecznych. Badali też wpływ czystości posadzki na zdrowotność racic. Najmniej chorób racic było w stadach, gdzie występowała duża częstotliwość usuwania odchodów z posadzki, a więc tam, gdzie było najmniejsze zanieczyszczenie racic odchodami.
Andrzej Rutkowski