envato elements
StoryEditorZwolnienie chorobowe KRUS

Czy zmienią się zasady zasiłku chorobowego z KRUS dla rolniczek w ciąży?

31.01.2024., 09:30h
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników w zakresie prawa do zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży. Okazuje się bowiem, że przepisy obowiązujące w ZUS i KRUS znacznie się od siebie różnią i są krzywdzące dla ciężarnych rolniczek. Jaka jest różnica?

Komu przysługuje zasiłek chorobowy w KRUS? 

Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Jeżeli po wyczerpaniu 180-cio dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni. 

Co jest potrzebne do przedłużenia zwolnienia chorobowego w KRUS? 

KRUS przewiduje możliwość przedłużenia zwolnienia chorobowego na okres dłuższy niż 180 dni. Aby uzyskać przedłużenie, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia, wypełnionym przez lekarza. Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie, trwającym dłużej niż 180 dni, jest orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS w I instancji) lub komisję lekarską KRUS (w II instancji). 

Jak wygląda zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży w KRUS? 

Kobiety w ciąży, które są ubezpieczone w KRUS, mają prawo do zasiłku chorobowego od 30 do 180 dni oraz w przedłużonym okresie, jednak wymaga to spełnienia dodatkowych warunków. Należy złożyć w placówce KRUS wniosek oraz druk N-14, wypełniony przez lekarza prowadzącego i stawić się na komisji lekarskiej. Tymczasem ciężarne, które obejmuje ubezpieczenie w ZUS, mają prawo do pobierania zasiłku chorobowego przez maksymalnie 270 dni, czyli przez cały okres ciąży. Nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków ani stawiać się na komisji lekarskiej. 

Czy rolniczka w ciąży musi się stawić na komisji lekarskiej? 

Zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2004 r. Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzecznictwa lekarskiego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, lekarz rzeczoznawca lub komisja lekarska KRUS może rozpatrzyć sprawę i wydać orzeczenie zaocznie bez przeprowadzenia bezpośredniego badania, jeżeli posiadana dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia, a stan zdrowia tej osoby uniemożliwia osobiste stawienie się na badanie. W wyjątkowych sytuacjach KRUS może także dokonać wizyty domowej lub szpitalnej, jeżeli chory nie jest w stanie stawić się przed komisją. Oznacza to, że nie zawsze rolniczka w ciąży musi pojawić się fizycznie przed komisją lekarską, by uzyskać przedłużone zwolnienie. 

KRIR prosi MRiRW o interwencję w sprawie rolniczek w ciąży 

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, dysproporcje między zasadami przyznawania zasiłku chorobowego pomiędzy ZUS a KRUS są krzywdzące dla rolniczek w ciąży. Ministerstwo Rolnictwa w odpowiedzi zapewniło, że przeanalizuje kwestię zmiany opisanej procedury. Na razie nie padły jednak żadne konkretne deklaracje.

 

źródło: KRIR

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 09:41