GAEC 8: decyzja KE ws. ugorowania 1 lutego
Komisja Europejska poinformowała, że rozważa przyjęcie odstępstwa od normy GAEC 8, czyli obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w czwartek, 1 lutego.
- Kolegium przeanalizuje w czwartek propozycję w sprawie kontynuacji tymczasowego odstępstwa od przepisów, które nakładają na każde gospodarstwo obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych - powiedział podczas briefingu prasowego rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Mamer dopytywany przez dziennikarzy nie chciał jednak zdradzić szczegółów derogacji.
- Decyzja ma zostać podjęta w czwartek, więc będziemy Państwa informować o tym w czwartek. Nie wchodzimy teraz w żadne szczegóły. Ale ogólnie propozycja zakłada kontynuację derogacji przyznanej w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie – mówił do dziennikarzy Olof Gill, rzecznik prasowy KE odpowiedzialny za rolnictwo i handel.
Motylkowe zamiast ugoru?
Natomiast kilka miesięcy temu komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z nami zaznaczył, że rozważana jest propozycja Francji, by zamiast ugorowania rolnicy zapewniali bioróżnorodność poprzez wysiewanie międzyplonów, roślin motylkowych i innych roślin wiążących azot.
Rolnicy UE żądają zniesienia obowiązku ugorowania ziemi
Rolnicy od miesięcy apelują o odstępstwa ws. GAEC 7 i 8. Wniosek w tej sprawie już w listopadzie 2023 roku złożyła Francja. Poprało go kilkanaście państw, w tym Polska.
O derogację mocno walczy także Rumunia. Tamtejszy minister rolnictwa zapowiedział, że będzie domagać się dymisji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, jeśli rolnicy w UE nie zostaną zwolnieni z wymogów GAEC 7 i GAEC 8.
Wojciechowski za odstępstwem od ugorowania ziemi w 2024 roku
Do tej pory komisarz był raczej sceptyczny wobec zwolnienia rolników z tych wymogów. Ale podczas ostatniego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa poinformował, że zaprezentował swoje poparcie dla propozycji derogacji na wewnętrznym spotkaniu KE.
Kamila Szałaj