Na giełdzie cena pszenicy wciąż niska. Nieco wzrosły ceny rzepaku
Kolejne przetargi na sprzedaż pszenicy do Egiptu wygrywają Rosjanie. Na europejskich giełdach ceny kontraktów na pszenicę i kukurydzę nie zmieniają się znacząco.
Odbijają za to ceny rzepaku, osiągając najwyższy poziom od początku roku (kontrakt lutowy oraz majowy wyceniono na około 437 euro/t). Do wzrostu przyczyniają się wątpliwości co do przyszłorocznych europejskich zbiorów oraz wzrost cen oleju palmowego w Malezji.
Nieśmiały wzrost odnotowują też kontrakty sojowe, aczkolwiek operatorzy pozostają jednak czujni, jeśli chodzi o sytuację w Ameryce Południowej pod względem plonów z bieżących zbiorów w Brazylii i stanu upraw w Argentynie po zakończeniu siewu. Giełda Papierów Wartościowych w Buenos Aires spodziewa się, że całkowita powierzchnia upraw soi w tym sezonie wyniesie około 17,3 miliona hektarów, a ponad 96% powierzchni jest zasiane. Warunki uprawy soi w Argentynie są obecnie zadowalające.
Spadają ceny tuczników, ale rosną ceny bydła
Na krajowym rynku żywca wieprzowego obniżki. U naszych zachodnich sąsiadów, miało być też taniej, ale obniżki zahamowały protestów rolników, które zahamowały nieco dostawy oraz spowodowały zakłócenia w transporcie również po stronie ubojni. Duża niemiecka giełda obniżyła ceny zaledwie o 1 eurocent/kg, tj. do 2 euro/kg w klasie E wbc. Jednak, jeśli rolnicy skomasują dostaw, może to dać dodatkowy impuls do spadków cen. Świnie tanieją także i to zdecydowanie mocniej, niż w Niemczech, w Belgii i w Holandii.
Nie poprawia się sytuacja pod względem konkurencyjności unijnego eksportu wieprzowiny. Świnie w Brazylii nadal tanieją a produkcja jest na ten rok zapowiadana jeszcze większa. Tak więc dla unijnych rolników ceny skupu żywca nie są wcale najwyższe, ale dla konkurencyjności unijnego eksportu do krajów trzecich są za wysokie.
Rosną ceny bydła
Na rynku żywca wołowego sygnał do podwyżek zdecydowanie wyraźniejszy niż przed tygodniem.
Jakie będą ceny oleju napędowego pod koniec stycznia?
Z analizy e-petrol.pl wynika, że w trzeciej dekadzie stycznia możemy spodziewać się lekkich podwyżek kosztów tankowania. Cena Pb 95 ma kosztować 6,22–6,34 zł/l, ON – 6,39–6,52 zł/l. Podwyżka oprze się Autogaz, którego cena powinna się utrzymać.
dr Magdalena Szymańska