Nowości do ochrony rzepaku od BASF
Zgodnie z zapowiedzią, wracamy do tematu.
Nowości to dwa fungicydy do ochrony rzepaku:
- fungicyd i regulator wzrostu Architect,
- fungicyd PictorRevy.
A także dwa fungicydy do ochrony zbóż:
- Daxur,
- Revyflex Plus.
Jakie właściwości ma fungicyd Architect?
Nowości w ochronie rzepaku na 2024 rok omówił Paweł Biliński – crop manager ds. rzepaku i słonecznika w BASF Polska. Pierwszą nowością jest fungicyd i regulator wzrostu i rozwoju roślin Architect. Na polskim rynku produkt ma w tym roku premierę, ale pomysł na jego stworzenie pojawił się w 2011 r. i był konsekwentnie realizowany. Proces od pomysłu, przez opracowanie, przetestowanie i wprowadzenie na rynek nowego produktu jest długi. Architect pozwoli w tym roku plantatorom wykorzystać potencjał plonowania rzepaku.
– Architect jest fungicydem z funkcją regulatora wzrostu i wykazuje dodatkowo pozytywne efekty fizjologiczne – mówi Paweł Biliński. – W jego składzie są trzy substancje czynne: chlorek mepikwatu, proheksadion wapnia i piraklostrobina.
Potrójne działanie Architecta
Architect działa potrójnie. Jest fungicydem chroniącym rzepak przed najgroźniejszą chorobą, tj. suchą zgnilizną kapustnych, ale ogranicza także czerń krzyżowych, mączniaka prawdziwego i białą plamistość. Jak wskazuje nazwa, produkt jest architektem łanu. Pozwala regulować rzepak i uzyskać pokrój na koniec jesieni zapewniający dobre przezimowanie. Wiosenna aplikacja hamuje dominację pędu głównego, przez co korzystnie synchronizuje kwitnienie a potem dojrzewanie rzepaku. Jest jeszcze efekt fizjologiczny przekładający się m.in. na większą tolerancję roślin na stresy.
– Z roku na rok obserwujemy coraz większą i silniejszą presję ze strony suchej zgnilizny kapustnych – podkreśla Paweł Biliński. – Przyczyn należy upatrywać w dwóch czynnikach. Pierwszy, to globalne ocieplenie. Jesienie są coraz dłuższe i cieplejsze, przez co wegetacja jesienna trwa długo, a bywały sezony, że w niektórych rejonach Polski nie było przerwy wegetacyjnej rzepaku. Drugi czynnik, to szkody powodowane przez szkodniki i otwierające naturalną bramę dla infekcji grzybów chorobotwórczych.
Te czynniki sprzyjają suchej zgniliźnie kapustnych, a z zaprezentowanych przez eksperta danych wynika, że przy niewielkim porażeniu suchą zgnilizną kapustnych jesienią na poziomie 4%, wiosną mamy bez ochrony obraz tragiczny – 37% porażenia wiosną. Zastosowany Architect nawet przy tak niewielkim porażeniu jesienią uratował w doświadczeniach BASF 5 q/ha nasion w porównaniu do kontroli. Im większa presja, tym uratowany plon wyższy. Co ważne – produkt działa już w temperaturze 5°C.
– Architect będzie sprzedawany w paku z Turbo – mówi Paweł Biliński. – Co do stosowania jesienią rekomendujemy 1,5 l/ha Architect + 0,75 kg/ha Turbo, zaś wiosną 1,2 l/ha Architect + 0,6 kg/ha Turbo. Turbo jest siarczanem amonu, który neutralizuje kationy wapnia i magnezu, przez co podkręca działanie regulacyjne proheksadionu wapnia.
Jakie właściwości ma fungicyd Pictor Revy?
Jest i druga nowość, dla wielu plantatorów brzmiąca znajomo. To fungicyd Pictor Revy, następca Pictora i pierwszy produkt w rzepaku zawierający Revysol – najlepszy triazol na rynku. Jest on przeznaczony do stosowania w okresie kwitnienia, a jego główne zalety to:
- optymalna formulacja stworzona dla rzepaku, aby uniezależnić się od pogody,
- szerokie spektrum zwalczanych chorób okresu kwitnienia (zwłaszcza zgnilizny twardzikowej),
- wysoka skuteczność,
- ługie okno zabiegowe.
– Warta podkreślenia jest specjalna formulacja Pictor Revy dla rzepaku i dobre połączenie dwóch molekuł substancji czynnych boskalidu (działanie zapobiegawcze) i Revysolu (działanie interwencyjne). – Ta formulacja dedykowana rzepakowi to SC+ z dopasowanymi adiuwantami w postaci krystalicznej, które są długo uwalniane na powierzchni liści.
Jak podkreślał ekspert, z danych z wielolecia wynika, że w okresie okołokwitnienia, kiedy stosuje się Pictor Revy, mocno operuje słońce i występują zwykle krótkie, ale intensywne opady. I tutaj znaczenie ma właśnie ta specjalna, unikalna formulacja. Zabezpiecza substancje czynne przed deszczem, poprawia ich wnikanie. Zgodnie z rekomendacją Pictor Revy należy stosować w dawce 1 l/ha.
Jakie właściwości ma fungicyd Daxur do stosowania w zabiegach pojedynczych?
– Na prawie połowie zasiewów zbóż, które w ogóle są chronione przed chorobami grzybowymi, stosowane są systemy jednozabiegowe jednym produktem lub mieszaniną produktów – mówi Magdalena Pietrzak – crop manager ds. zbóż w BASF Polska. – 2/3 takich zabiegów wykonuje się w gospodarstwach o powierzchni do 100 ha.
Rolnik stosujący system jednozabiegowej ochrony zbóż kieruje się ekonomią i szuka preparatów o szerokim spektrum zwalczanych chorób, preparatów skutecznych i w korzystnej cenie. W te potrzeby idealnie wpisuje się nowość sezonu 2024 – fungicyd Daxur. Decydując się na niego, rolnicy będą mogli zachować równowagę między dobrymi wynikami i przystępną ceną. Daxur cechują, zdaniem ekspertów BASF, idealnie wyważone korzyści dla plantatora. To szerokie spektrum ochrony we wszystkich gatunkach zbóż, długotrwałe działanie dzięki sile formulacji, pozytywne efekty fizjologiczne i ekonomiczne użycie – czyli dobre plony za przystępną cenę.
Produkt wszedł na rynek, a przez ostatnie lata obserwował go w działaniu, badał i testował w Centrach Kompetencji – Kamil Szpak, specjalista ds. wdrożeń produktów w BASF Polska. Jak podkreślał, Daxur zwalcza szerokie spektrum chorób i jest zarejestrowany w:
- pszenicy ozimej i jarej,
- jęczmieniu ozimym i jarym,
- pszenżycie ozimym,
- życie.
Produkt zawiera dwie substancje (Revysol i krezoksym metylu) w doskonałej, optymalnej dla zbóż formulacji SC. Dzięki temu Daxur jest szybko wchłaniany przez rośliny, a także doskonale miesza się z innymi produktami ochrony roślin i nawożenia dolistnego.
Jakie właściwości ma fungicyd Revyflex Plus?
Drugą zaprezentowaną nowością w ochronie zbóż jest fungicyd Revyflex Plus w formulacji EC, zawierający trzy substancje (Revysol, F 500 i metrafenon) przeznaczony do stosowania w zabiegu T1. To produkt skierowany do rolników chcących uzyskiwać najwyższe plony wysokiej jakości, następca rozwiązania Revyflex sprzed kilku lat.
Revyflex Plus zarejestrowany jest przeciwko takim chorobom jak:
- mączniak prawdziwy zbóż i traw,
- łamliwość podstawy źdźbła,
- septorioza,
- rdza brunatna i żółta,
- rynchosporioza,
- plamistość siatkowa jęczmienia.
Posiada wszystkie zalety istotne w pierwszym zabiegu w ochronie zbóż:
- działa już od 5°C,
- skutecznie chroni nawet do 50 dni,
- wiąże się średnio 100-krotnie mocniej z patogenem.
Revyflex Plus jest częścią systemu BASF do ochrony plantacji prowadzonych intensywnie – wraz z innymi fungicydami zawierającymi najlepszy triazol na rynku – Revysol.
Nowy szef działu technicznego BASF
Jest jeszcze piąta nowość w strukturach działu technicznego BASF. Dr Witold Łykowski, Head of Technical Management w BASF Polska, zbudował dział techniczny BASF w Polsce praktycznie od podstaw i od początku nim kierował. Można powiedzieć, że wychował na polach w Centrach Kompetencji BASF, gdzie prowadzone są doświadczenia i badania ścisłe, sztab młodych ekspertów. Od 1 stycznia br. stanowisko Head of Technical Management objął Jacek Brol. Ta zmiana będzie płynna, bowiem poproszono dr. Witolda Łykowskiego o współpracę z działem technicznym w roli eksperta. Sam Jacek Brol przyznaje, że na wdrożenie się w tysiące różnych spraw realizowanych w Centrach Kompetencji, które dr Witold Łykowski ma w jednym palcu, trzeba co najmniej roku.
Wielokrotnie redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” uczestniczyła w Dniach Pola w Centrach Kompetencji otwartych dla wszystkich rolników. Tradycyjnie każdego roku, razem z dr. Witoldem Łykowskim i młodymi ekspertami firmy BASF, dokonywaliśmy wstępnej oceny przezimowania, a rady z takich lustracji przekazywaliśmy naszym Czytelnikom. Dziękujemy za tę możliwość pomagania rolnikom w podejmowaniu trudnych decyzji na przedwiośniu, a znając Jacka Brola wiem, że tak będzie nadal.
Marek Kalinowski