Prawie 280-hektarowe Gospodarstwo Rolne Miedna podzielone jest na dwie części ze względu na klasy gleb. 90 ha stanowią gleby słabsze V i VI klasy, na których uprawiane są: pszenżyto, owies, ziemniaki i kukurydza. Pozostały areał to gleby klasy IV a i b i tu w płodozmianie znajdziemy rzepak, pszenicę ozimą oraz bobik. Podczas wizyty w gospodarstwie rolnik podzielił się tajnikami uprawy ziemniaków skrobiowych, które z sukcesami uprawia od wielu lat. Stawia przy tym na polskie odmiany, a od kilku lat bazową odmianą jest Hinga z Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka.
- Jakie są cechy odmiany ziemniaka Hinga?
- Które polskie odmiany ziemniaka uprawiane są w Miednie?
- Co ma wpływ na zawartość skrobi w ziemniakach?
- Dlaczego rolnik nie podaje składników pokarmowych po zakończeniu kwitnienia rośliny?
- Jaki plon z uprawy ziemniaka zebrał rolnik?
- W jakiej przechowalni rolnik trzyma ziemniaki?
- Czy opłaca się uprawiać ziemniaki?
Jakie są cechy odmiany ziemniaka Hinga?
Odmiana Hinga trafiła do gospodarstwa przypadkowo. W 2015 r. rolnik dostał jej sadzeniaki w ramach reklamacji, w ilości do obsadzenia 1 ha. Jest to odmiana skrobiowa późna, o średniej zawartości skrobi na poziomie 21–22%. Odmiana dobrze poznana, bo zarejestrowana w 1996 r. o czerwonofioletowej barwie kwiatu z białym końcem. Jest odporna na wirusa Y oraz porażenie zarazą ziemniaka.
– Zaciekawiła nas ta odmiana, mówię nas, ponieważ w 2016 roku prowadziłem wspólne gospodarstwo z ojcem. Posadziliśmy ją, żeby mieć porównanie z innymi odmianami i pozytywnie zaskoczyła nie tylko plonami, ale i zawartością skrobi. A na przestrzeni ostatnich 7 lat mogę śmiało powiedzieć, że jest to jedna z lepszych odmian, stabilnie plonująca, dając...