Rolniku, masz prawo wyrazić swoje niezadowolenie
Konstytucja RP w artykule 57 zezwala na organizowanie pokojowych zgromadzeń i w nich uczestnictwo. To najważniejsza informacja, która pozwala protestować rolnikom i każdemu innemu obywatelowi. Ale od czego zacząć? Gdy już mamy pomysł, rozpisany plan, trzeba o proteście powiadomić odpowiednie instytucje. Należy zgłosić zgromadzenie w urzędzie gminy. Formularz zgłoszeniowy powinien być dostępny na stronach internetowych urzędu.
Takiego zgłoszenia należy dokonać nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowanym protestem. Te terminy wyglądają trochę inaczej, gdy protest nie wpływa na utrudnienia drogowe. Wówczas takiego zgłoszenia trzeba dokonać nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowanym protestem.
Gdy już wszelki formalności zostaną spełnione i organizator otrzyma identyfikator, który musi nosić przez cały czas protestu, można zacząć wyrażać swoje niezadowolenie w ustalonym wcześniej terminie.
Zasady podczas protestowania
Na początku zgromadzenia, po jasnym zakomunikowaniu jego otwarcia, przedstawieniu się oraz wskazaniu celu protestu, poinformować uczestników o zasadach i ograniczeniach związanych z koronawirusem.
Podczas protestu może zdarzyć się, że znajdzie się ktoś z uczestników, który nie chce podporządkować się zasadom. W sytuacji takiej, natychmiast podejmij działania interwencyjne. W przeciwnym razie, zgodnie z postanowieniami ustawy, interwencję przeprowadzi policja, a zgromadzenie, które organizujesz, może zostać rozwiązane. Wcześniej jednak otrzymasz uprzednie ostrzeżenia. Jako przewodniczący masz uprawnienie do żądania opuszczenia zgromadzenia przez osoby, które zakłócają osiągnięcie postawionych przez ciebie celów.
O czym jeszcze warto pamiętać przy organizowaniu protestów rolniczych?
Organizator zgromadzenia oraz jego przewodniczący mają obowiązek zapewnić zgodność przebiegu zgromadzenia z obowiązującymi przepisami prawa oraz przeprowadzić je w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko powstania ewentualnych szkód wynikających z zachowań uczestników. Po zakończeniu zgromadzenia konieczne jest jasne przekazanie uczestnikom komunikatu o zamknięciu zgromadzenia.
Michał Czubak
fot.Stelzer