Siekierski chce zmienić Zielony Ład i walczyć w UE o więcej dopłat dla rolnikówMaciej Siwiński
StoryEditorZielony Ład i dopłaty

Siekierski chce zmienić Zielony Ład i walczyć w UE o więcej dopłat dla rolników

18.01.2024., 09:00h
Ambitne cele, które stawia przed rolnikami Komisja Europejska chcąca realizacji założeń „Zielonego Ładu”, wydają się nierealne w obecnej sytuacji gospodarczej. Do sprawy odniósł się minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, który jednoznacznie stwierdził, że projekt ten nadaje się do poprawki.

Siekierski: „Nowego podejścia wymaga cały Europejski Zielony Ład”

Minister rolnictwa Czesław Siekierski w rozmowie dla portalu businessinsider.pl wyraził swoje zdanie na temat „Zielonego Ładu”, twierdząc, że jest to projekt, który powinien trafić do poprawki ze względu na jego założenia. Jak uważa polityk, zdecydowana część założeń projektu jest niemożliwa do zrealizowania przez rolników w obecnej sytuacji, ale także w przyszłości. Zdaniem Siekierskiego, pierwotne założenia „Zielonego Ładu” nie powinny zostać wdrożone na takim poziomie, na jakim zakładano to po ich publikacji, a ponadto należałoby doprowadzić do ograniczenia operacji, przez których realizację rolnicy ponieśliby wysokie koszty prowadzenia działalności i produkcji.

Kryzys to nie czas na reformy

Jak wynika z wywiadu, obawy polityka wzbudza również obecna forma Wspólnej Polityki Rolnej. Uważa on, że konieczne jest „nowe spojrzenie” na ten plan, gdyż wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w dobie kryzysu i nowelizacja przepisów nie stanowią rozsądnego rozwiązania. Jako jedną z metod skutecznie rozstrzygających tę sprawę Siekierski wskazuje odroczenie włączenia się polskich rolników do WPR. Jak uważa minister rolnictwa, właściwym wyjściem z obecnej sytuacji byłoby podjęcie przez Komisję Europejską decyzji o wstrzymaniu procesów zmian, gdyż może się to przełożyć na „wzrost kosztów produkcji i ograniczenie wielkości produkcji rolnej”.

Za mało pieniędzy z WPR na reformy polskiego rolnictwa

W toku rozmowy Siekierski przyznaje, że obawia się o to, czy budżetu przewidzianego na realizację założeń WPR wystarczy dla wszystkich. Jak twierdzi minister, może się okazać, iż kwota środków przeznaczonych na realizację WPR 2023-2027 jest za mała, by pokryć wszystkie inwestycje.

Rozwój infrastruktury szansą dla polskiego rolnictwa?

Minister Siekierski ujawnia również, że są plany wobec rozwoju infrastruktury, dzięki czemu miałby rozwinąć się tranzyt produktów z Ukrainy przez Polskę. Polityk zapewnia także, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają rozmowy na ten temat, ponieważ poprzedni rządzący nie podjęli stosownych działań w tej sprawie. Celem modernizacji polskiej infrastruktury ma być zwiększenie wariantów tranzytowych produktów ukraińskich produktów rolnych. Jak zaznacza polityk, by cel ten został zrealizowany, konieczne będzie nawiązanie współpracy z wybranymi ministerstwami, takimi jak np. Ministerstwo Infrastruktury.

Co jeszcze zmieniłby Siekierski w polskim rolnictwie?

Z pozostałej części rozmowy wynika, że zdaniem Siekierskiego KE powinna wesprzeć działania polskich polityków mające na celu poprawę możliwości tranzytowych towarów rolnych z Ukrainy. W ostatnim czasie minister spotkał się z wiceprzewodniczącym KE Valdisem Dombrovskisem, z którym podczas wideokonferencji rozmawiał o kwestii importu towarów rolnych z Ukrainy. Siekierski przedstawił również swoje pomysły na ochronę polskich rolników przed ukraińskim zbożem.

image
Unia Europejska

Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla największych gospodarstw. Według Wojciechowskiego, to uchroni nasze rolnictwo przed ukraińskimi agro-holdinagami

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: businessinsider.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:53