Francja. Auto wjechało w protestujących rolników
W wyniku tego incydentu córka oraz mąż zmarłej uczestniczki protestu odnieśli poważne obrażenia. Trzy osoby podróżujące samochodem zostały zatrzymane.
FNSEA podała informację, że tragedia miała miejsce wczesnym rankiem, kiedy pojazd wtargnął w zorganizowaną przez rolników blokadę w departamencie Ariege. W wyniku wypadku jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.
Auto celowo wjechało w protestujących?
Prokuratura zakwalifikowała to zdarzenie jako zabójstwo i nieumyślne uszkodzenie ciała, prowadząc śledztwo w celu ustalenia, czy wjazd samochodu w tłum był umyślny.
Po incydencie na miejsce wysłano 35 strażaków, 13 policjantów i 20 żandarmów. Dodatkowo, w prefekturze Ariege uruchomiono specjalne centrum operacyjne, a także udostępniono wsparcie psychologiczne dla świadków zdarzenia, którzy doznali szoku. W wyniku decyzji rolników, blokada na drodze RN20 została zniesiona.
Rolnicy protestują we Francji
Francuscy rolnicy nie ustępują w swoich protestach, kontynuując zdecydowane działania w różnych regionach kraju. Podobnie jak inni rolnicy z Unii Europejskiej, wyrażają swoje niezadowolenie z założeń Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które ograniczają ich możliwości. Francuskie media informują, że miejscowi gospodarze dołączyli do rolników z innych krajów, takich jak Niemcy, w sprzeciwie wobec wprowadzanych zmian.
Wzorem swoich europejskich kolegów, francuscy rolnicy podnoszą kwestie związane z WPR, które, ich zdaniem, wprowadzają ograniczenia w ich działalności. Ponadto, farmerzy z Francji wyrażają konkretne postulaty, domagając się obniżek cen za dostęp do prądu oraz wody. Dodatkowo, apelują do rządu o skuteczną reakcję na rozprzestrzeniającą się krwotoczną chorobę zwierzyny płowej, która stanowi zagrożenie dla bydła.
Protestujący rolnicy, świadomi swojej roli w produkcji żywności i utrzymaniu równowagi ekologicznej, dążą do uzyskania wsparcia i zrozumienia ze strony władz. Ich postulaty dotyczą nie tylko kwestii związanych z WPR, ale także spraw codziennego funkcjonowania, takich jak koszty energii czy działania mające na celu ochronę zdrowia zwierząt hodowlanych. W ten sposób, francuscy rolnicy angażują się nie tylko w walkę o swoje interesy branżowe, ale również podkreślają swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego i dbaniu o dobrostan zwierząt.
Michał Czubak
fot. mormach/X.com