Chłód i mróz nie uczynią nam szkody, jeśli zastosujemy zimą kilka prostych zasad. Cera potrzebuje nawilżania również od wewnątrz i zamiany lżejszych preparatów na bardziej tłuste formuły. Nie zapominaj też o filtrze przeciwsłonecznym!freepik
StoryEditorPielęgnacja skóry

Mróz i chłód szkodzą skórze. Jak ją chronić podczs zimy?

28.01.2024., 09:00h
Przed nami jeszcze kawał stycznia i luty. Co prawda, przysłowie o lutowych mrozach sprawdza się coraz rzadziej, ale na ujemne temperatury z pewnością możemy jeszcze liczyć. Mróz głównie daje się nam we znaki w postaci skostniałych dłoni, zimnych palców u stóp czy obolałego czerwonego nosa.

Jakiej pielęgnacji potzrebuje skóra zimą?

Jednak mroźne powietrze może uczynić wiele innych szkód, zwłaszcza skórze twarzy i rąk. Niekorzystnie wpływa na nią też ciepłe, ale suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, a także nagłe skoki temperatur, kiedy wchodzimy do budynków. Jeśli chcemy dobrze przygotować skórę do wiosennego, a potem letniego słońca, musimy zadbać o nią teraz.

Myj skórę rzadziej, ale częściej nawilżaj

Skórę twarzy należy myć kilka razy dziennie. Jeśli jednak po umyciu w zimie skóra staje się napięta lub sucha, nie musisz jej częściej myć – wystarczy raz dziennie. Najlepiej jest zastosować pełne oczyszczenie twarzy wieczorem i użyć odrobiny wody rano. Możesz także spróbować bardziej nawilżających preparatów czyszczących, czyli mleczek, zamiast pieniących się płynów do mycia twarzy. Balsamy oczyszczające zazwyczaj w mniejszym stopniu usuwają naturalny tłuszcz ze skóry.

Zimowe powietrze jest suche, a poziom wilgotności drastycznie spada. To suche, zimne powietrze powoduje, że górne warstwy skóry tracą wilgoć. Sucha skóra jest podatniejsza na swędzenie, stany zapalne i wysypkę. Osoby posiadające skórę wrażliwą lub egzemę są podatniejsze na problemy skórne w zimie i wymagają szczególnej pielęgnacji.

image

Chłód i mróz nie uczynią nam szkody, jeśli zastosujemy zimą kilka prostych zasad. Cera potrzebuje nawilżania również od wewnątrz i zamiany lżejszych preparatów na bardziej tłuste formuły. Nie zapominaj też o filtrze przeciwsłonecznym!

FOTO: freepik

Substancje nawilżające nawilżają warstwy skóry i zatrzymują wilgoć. To pierwszy krok w walce z suchą skórą. Ogólnie rzecz biorąc, im gęstszy i bardziej tłusty krem ​​nawilżający, tym będzie skuteczniejszy. Specjaliści zalecają też eksperymenty z gęstszymi formułami różnych produktów, na przykład zamianę serum z witaminą C na krem ​​zawierający witaminę C. Najlepszym momentem na nałożenie kremu nawilżającego jest moment zaraz po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Podobnie czynimy z balsamem do ciała.

Jeśli zauważysz, że na skórze uporczywie pojawiają się suche plamy, noś przy sobie pojemnik z wazeliną i stosuj ją przez cały dzień.

Jakich składników szukać w kosmetykach idealnych na zimę?

Dobrze wiedzieć, co znajduje się w produktach, które aplikujesz na skórę. Sprawdź etykiety i upewnij się, że nie zawierają drażniących składników, jak alkohol czy siarczany. Szukaj składników odżywczych i nawilżających, takich jak ceramidy, gliceryna, sorbitol, kwas hialuronowy i lecytyna, silikon, lanolina i olej mineralny. Emolienty, takie jak kwas linolowy, linolenowy i laurynowy, są również dobre, ponieważ pomagają wygładzić skórę, wypełniając przestrzenie między jej komórkami.

Jeśli masz tłustą skórę, pomiń preparaty na bazie oleju, a postaw na kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Osoby o cerze suchej i normalnej mogą wybierać spośród wazeliny i olejków nawilżających (np. mineralnych), które zapobiegają utracie wody, nie zatykając przy tym porów.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie są jednak zarezerwowane ani dla osób z tłustą cerą, ani też dla pory letniej. Zimowe słońce nadal może uszkodzać skórę. Nałóż krem ​​​​przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania na twarz i dłonie na około 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas, aplikuj krem kilka razy w ciągu dnia.

Gorący prysznic jeszcze bardziej wysusza skórę

Wiemy, że w żadnej porze roku nie marzysz tak, jak zimą, o rozgrzaniu się gorącym prysznicem. To nie będzie jednak najlepszy wybór w mroźną pogodę. Zbyt długi gorący prysznic może być wręcz szkodliwy dla skóry. Może naruszać jej warstwę lipidową, a w konsekwencji ją wysuszać, powodować podrażnienia i utratę wody. Staraj się używać letniej wody i nie zażywaj kąpieli dłużej, niż to konieczne.

image

Zimą dłonie trzeba pielęgnować tak samo jak cerę. Pamiętaj o nakładaniu na nie bardziej gęstego kremu nawilżającego i absolutnie unikaj wychodzenia na mróz w wilgotnych rękawiczkach

FOTO: freepik

Zadbaj o aktywny tryb życia. Choć przytulny koc jest zimą zachęcający, nadal powinieneś hołdować zasadzie „więcej ruchu, mniej siedzenia”. Utrzymywanie aktywności fizycznej jest niezwykle korzystne dla skóry. Poprawia przepływ krwi i pomaga naprawić jej uszkodzone komórki, pozostawiając odmładzający rumieniec. Wybierz się na lekki jogging lub zwykły spacer albo poćwicz na macie w domu.

Podczas chłodnych miesięcy pij rumianek i noś się ciepło

Chociaż zimą sucha skóra jest częstym zjawiskiem, problemy skórne mogą być również spowodowane problemami zdrowotnymi. Jeśli uważasz, że naturalne środki i zwykła pielęgnacja skóry nie pomagają, skonsultuj się z dermatologiem. W przypadku uciążliwej suchości lekarz może przepisać krem ​​zawierający kwas mlekowy, mocznik lub kortykosteroidy. Może również zlecić wykonanie kilku testów, aby wykluczyć schorzenia, które mogą powodować suchość skóry, w tym choroby tarczycy, cukrzycę, łuszczycę i atopowe zapalenie skóry.

Nie zapominaj o nawadnianiu! Zimą łatwiej o ignorowanie zapotrzebowania organizmu na wodę. Trzymaj butelkę wody blisko siebie przez cały dzień. Postaw na większą ilość herbat ziołowych, w tym zielonej herbaty i rumianku. Te napoje wesprą zdrowie i urodę skóry.

Dobre krycie jest ważne, ale decydując się na odzież zimową, pamiętaj o pielęgnacji skóry. Jeśli twoja skóra jest wrażliwa na wełnę, zakładaj bawełnę lub jedwab pod wełniane lub inne szorstkie materiały. Do prania natomiast używaj delikatnego detergentu oznaczonego jako „hipoalergiczny”.

Skóra na dłoniach jest cieńsza niż na pozostałych częściach ciała i ma mniej gruczołów łojowych. Dlatego trudniej jest utrzymać ją w dobrym nawilżeniu, zwłaszcza podczas suchej zimy. Może to powodować jej swędzenie i pękanie. Kiedy wychodzisz na zewnątrz, noś rękawiczki, ale pamiętaj, aby unikać wilgotnych rękawiczek i skarpetek. Mogą podrażniać skórę i powodować nie tylko świąd i pękanie, ale też owrzodzenia, a nawet zaostrzenie chorób skóry, takich jak egzema.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 07:56