Odmiana otrzymana w Doniecku (Ukraina) w wyniku krzyżowania czereśni Donieckij Ugołek × Donieckaja Krasawica.
Charakterystyka odmiany Wasilisa
Drzewa są wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Rosną dość silnie i tworzą rozłożyste korony, które słabo się zagęszczają. Kwitną średnio wcześnie, plonują regularnie, zwykle dobrze lub średnio dobrze.
Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w piątym tygodniu dojrzewania czereśni, w terminie zbliżonym do owoców odmiany Techlovan. Są one duże do bardzo dużych, o masie 11–13 g, szerokosercowate. Okrywa je wiśniowa, błyszcząca, dość mocna skórka, która jest niestety bardzo podatna na pękanie w deszczowe lata. Szypułka długości ok. 40 mm, średnio gruba. Miąższ jest ciemnoczerwony, twardy, chrząstkowaty, słodko-kwaśny, bardzo smaczny, sok czerwony, pestka średniej wielkości, okrągła, pękata.
Odmiana Wasilisa (allele S3S9) jest obcopylna. Dobrymi zapylaczami są dla niej m.in. Walerij Czkałow, Van, Vega, Lapins, Sweetheart. Na zapylacza nie nadają się m.in. odmiany Burlat, Nabigos, Naprumi ze względu na występowanie zjawiska intersterylności.
Ocena ogólna odmiany Wasilisa
Wasilisa jest bardzo atrakcyjną odmianą w bezdeszczowe lata. Jej przydatność do uprawy w naszym kraju ogranicza jednak bardzo duża podatność owoców na pękanie i gnicie. Niestety, owoce pękają w zagłębieniu szypułkowym nawet przy niewielkiej ilości opadów, czym bardzo przypominają owoce odmiany Techlovan. Odmiana Wasilisa jest warta zainteresowania w przypadku planowania uprawy czereśni pod osłonami.
Mgr inż. Agnieszka Głowacka
Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach