W związku z licznymi zapytaniami od rolników postanowiliśmy się zwrócić do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniami o konkrety dotyczące pomocy suszowej dla rolników za 2023 rok.
Pytania o pomoc suszową
Resort rolnictwa zapytaliśmy o następujące zagadnienia:
- Ile wniosków o szacowanie strat suszowych zostało zgłoszonych jesienią 2023 roku za pośrednictwem aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą"?
- Ile wniosków uzyskało oszacowanie strat w gospodarstwie na poziomie powyżej 30% a ile poniżej 30%?
- Kiedy planowany jest nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej za 2023 rok w ramach środków zabezpieczonych w budżecie na 2024 rok i jakie będą stawki tej pomocy dla wnioskodawców?
MRiRW: 139 tys. gospodarstw ma straty powyżej 30% produkcji
W odpowiedzi na nasze pytania rzecznik prasowy ARiMR poinformował nas, że w 2023 r. przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą” złożono około 290 tys. wniosków o szacowanie suszy, w tym w przypadku ponad 139 tys. wniosków naliczono straty wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym.
- Jednocześnie zgodnie z przepisami § 13zzd ust. 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwiono wprowadzenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody - czytamy w piśmie od rzecznika ARiMR.
Kiedy będzie można składać wnioski o pomoc suszową?
Na pytanie o termin składania wniosków oraz wysokość stawki pomocy suszowej za 2023 rok rzecznik informuje, że, minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi to w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość tej stawki ogłosi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.
Nie znamy zatem na dziś ani terminu składania wniosków, ani stawki pomocy suszowej za 2023 rok do 1 ha.
Co dalej z pomocą dla ofiar suszy rolniczej?
O kwestie związaną z pomocą suszową zapytaliśmy wczoraj wiceszefa MRiRW Adama Nowaka podczas jego pobytu na Opolszczyźnie. Wiceminister odniósł się do wypłat pieniędzy dla rolników poszkodowanych w 2023 r. przez suszę. Jego zdaniem poprzedni rząd wprowadził w tym zakresie ogromny chaos. Wyliczanie szkód przez aplikację było krzywdzące a liczba gospodarstw, które miały straty poniżej 30% była olbrzymia.
- W najbliższych dniach będziemy podejmować decyzję. Raczej to będzie forma wsparcia do hektara. Te wielkości, które były w aplikacji wskazane były wielkościami maksymalnymi. Teraz naszym celem jest jak najbardziej sprawiedliwe podzielenie środków, którymi dysponujemy, żeby wspomóc rolników – tłumaczył Adam Nowak.
Poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego zaplanował w budżecie na 2024 rok 1,497 mld zł na wypłaty rolnikom pomocy suszowej. Nowy rząd Donalda Tuska te wydatki podtrzymał i pomoc znalazła się w budżecie na 2024 rok.
Nowa polityka wodna?
Podczas spotkania z rolnikami padła także zapowiedź ustabilizowania polityki wodnej w kraju poprzez wykorzystanie na ten cel środków z UE.
- Mówiąc o suszy chciałbym powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Będziemy dynamizowali procesy związane z retencją w ramach Krajowego Planu Odbudowy, które są w gestii MRiRW, żeby ustabilizować politykę wodną w Polsce. Zwiększyć możliwości udrażniania melioracji i różnego rodzaju urządzeń, zastawek, gromadzenia wody przez rolników. Ale do tego potrzebna jest współpraca z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Liczymy także na dobra współprace z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki