W minioną środę 19.10.2022 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Polską Grupą Górniczą S.A. uruchomiło program sprzedaży miałów energetycznych, skierowany do krajowych producentów roślinnych.
Program ten to realizacja zapowiedzi ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, gdzie mówił on o skierowaniu wolumenu 600 tys. ton węgla do polskich rolników.
Do kogo skierowany jest program?
Program skierowany jest do producentów rolnych, których źródła grzewcze zasilane są węglem kamiennym. Do sprzedaży przeznaczony jest miał energetyczny, którego wartość opałowa wynosi 23 MJ/kg, pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A.
Według zapewnień prezesa PGG Tomasza Rogala, do końca roku 2023, producenci będą mogli w sumie nabyć 300 tys. ton miałów energetycznych. Koleje 300 tys. ton zarezerwowane jest na przyszły rok.
Jeszcze nie wyczerpano limitu
Złożone dotąd wnioski, nie wyczerpały jeszcze puli zarezerwowanego miału. Każdy producent rolny może ubiegać się o zakup co najmniej 25 ton tego materiału energetycznego.
Jak złożyć wniosek?
Polska Grupa Górnicza S.A. uruchomiła specjalną stronę internetową, poświęconą sprzedaży węgla, na której istnieje możliwość rejestracji. Można się tam również zapoznać z regulaminem programu sprzedaży oraz złożyć wniosek o zakup miału na potrzeby produkcji rolnej.
Jak zapewniają, wszystkie wymagane dokumenty, będzie można dostarczać drogą elektroniczną. Rozpatrywanie wniosków odbędzie się według kolejności nadejścia, następnie poddane weryfikacji, po czym uruchomiony zostanie proces sprzedaży.
Wniosek o zakup miału energetycznego złożysz poprzez stronę internetową PGG S.A.: https://www.pgg.pl/strefa-klienta
opr. Bernat Patrycja na pods. Gov.pl/PAP/
Fot. envato.elements