Kiedy wapnować pole?
Wapnowanie pola powinno być poprzedzone badaniami laboratoryjnymi gleby. Dzięki nim można mieć pewność, jaki jest rzeczywisty odczyn pH gleby i jakich składników odżywczych w niej brakuje. Pozwolą też ustalić optymalną dawkę wapna i innych nawozów.
Wapnowanie gleby przeprowadza się najczęściej w dwóch terminach – jesienią lub wiosną. Jesienne wapnowanie powinno odbyć się po zakończeniu wszystkich zbiorów na polu. Należy wybrać na ten zabieg suchy i bezwietrzny dzień. Dzięki temu prace przebiegną sprawnie i ograniczy się straty wapna spowodowane jego pyleniem.
Wiosenne wapnowanie przeprowadza się wczesną wiosną. Minimalnym odstępem czasu, jaki należy zachować od wapnowania pola do wysiania nasion i posadzenia roślin, są cztery tygodnie. Nie można zapominać także o konieczności przestrzegania zalecanego przez producenta odstępu pomiędzy wysiewaniem na polu wapna i innych nawozów mineralnych.
Po co wapnować pole?
Nawożenie pola nawozami mineralnymi – w szczególności azotowymi i siarkowymi – nie jest obojętne dla gleby. Z jednej strony to konieczność, by dostarczyć uprawianym roślinom niezbędnych składników odżywczych. Z drugiej takie działania zakwaszają glebę i przyczyniają się do jej wyjałowienia. Dodatkowo gleby w Polsce należą w dużej mierze do zakwaszonych. Spowodowane jest to naturalnymi procesami wymywania, wietrzenia i opadami atmosferycznymi.
Jeśli odczyn gleby jest kwaśny, to wiele roślin nie poradzi sobie w takiej ziemi. Nie będą prawidłowo rosły – ich cała wegetacja zostanie zakłócona. Urosną marne i nie przyniosą oczekiwanych plonów. Będą także dużo bardziej podatne na choroby, w szczególności grzybowe. Niedobór wapnia w glebie przyczynia się także do tego, że rośliny tracą zdolność przyswajania innych składników pokarmowych z gleby i przestają rosnąć. Dlatego wapnowanie gleby wydaje się zabiegiem niezbędnym dla prawidłowego wzrostu i plonowania roślin uprawnych.
Czym wapnować pole?
Bogatą ofertę wapna sypkiego i granulowanego ma jego producent Polcalc na swojej stronie internetowej: https://polcalc.pl/.
Do wapnowania pola używa się najczęściej wapna węglanowego, które jest optymalnym rodzajem. Działa stosunkowo szybko i nie wykazuje wysokiej agresywności. Można siać i sadzić rośliny już po 4 tygodniach od wapnowania wapnem węglanowym. Niektóre jego rodzaje są również stosowane do wapnowania pogłównego.
Dodatkowo wykorzystuje się do wapnowania pola wapno tlenkowe i dolomitowe. Wapno tlenkowe działa bardzo szybko i agresywnie. Stosuje się je tylko na gleby ciężkie, o wysokim zakwaszeniu. Natomiast wapno dolomitowe działa bardzo wolno i odkwasza glebę po bardzo długim czasie. Wykorzystuje się je raczej jako środek podtrzymujący efekt odkwaszania gleby niż do doraźnego wapnowania.