StoryEditor
Biznes
04.01.2024 08:52

Reklama makijażu Rimmel zakazana za wykorzystywanie problemów z samooceną u dziewcząt

Organ branżowy wziął pod lupę reklamę marki Rimmel. / Wiadomości Kosmetyczne
Reklama Rimmel London została zakazana za „bawienie się niepewnością młodych dziewcząt”. Film, który ukazał się w mediach społecznościowych, przedstawiający 25-letnią gwiazdę Love Island, Lanę Jenkins, był częścią kampanii zatytułowanej „Powrót do szkoły”.

Jenkins jest w reklamie ukazana podczas nakładania makijażu, trzyma również długopis z puszkiem, jaki lubią uczennice podstawówek, oraz nosi fryzurę ze szkolnych warkoczy. Film miał jaskrawą różową kolorystykę, a podpis brzmiał: „Przygotuj się na powrót do sezonu szkolnego…” oraz zawierał emoji książki. Advertising Standards Authority stwierdziło, że film sugerował, że aby odnieść sukces w szkole, należy nosić makijaż.

ASA stwierdziła, że reklama ta „sugerowała, że dziewczęta lub młode kobiety mają większe szanse na odniesienie sukcesu lub dobre samopoczucie po powrocie do szkoły, jeśli będą nosić makijaż, w tym przypadku produkt kryjący i konturujący”.

image

Zakwestionowana przez ASA reklama.

Sky News
Coty zaprzeczyła, jakoby kampania „Powrót do szkoły” była skierowana do dzieci. Marka podała, że reklama skierowana była do kobiet w wieku 18-35 lat, które interesują się kosmetykami. Coty twierdziła, że treści ogólnie odnosiły się do okresu rozpoczynającego się we wrześniu dla wszystkich osób wracających do pracy, w tym studentów, matek i nauczycieli. Urzędnicy zakazali dalszej emisji reklamy, argumentując swoją decyzję faktem, że mogłaby ona pogłębić problem dziewczynek z samooceną.

ASA to organizacja samoregulacyjna branży reklamowej w Wielkiej Brytanii. ASA jest organizacją nieustawową i dlatego nie może interpretować ani egzekwować przepisów. Jednakże jego kodeks praktyk reklamowych w wielu przypadkach zasadniczo odzwierciedla ustawodawstwo. ASA nie jest finansowana przez rząd brytyjski, ale z opłat nakładanych na branżę reklamową.

Rimmel nie jest pierwszą znaną marką kosmetyczną, którą ASA wzięło pod lupę; W 2011 roku dwie reklamy produktów do makijażu L‘Oréal‘s zostały zakazane po tym, jak brytyjska polityczka partii Liberalnych Demokratów Jo Swinson złożyła skargi na reklamy podkładów produkowanych przez marki należące do L‘Oréal, Lancôme i Maybelline, z udziałem aktorki Julii Roberts i supermodelki Christy Turlington.

W skargach z 2011 r. stwierdzono, że reklamy L‘Oréal nie odzwierciedlają rzeczywistych rezultatów, jakie produkty mogą osiągnąć. ASA potwierdziła, że obie reklamy wprowadzały w błąd, bez pomocy zdjęć przed i po. Instytucja orzekła, że obie reklamy naruszają kodeks standardów reklamowych ze względu na przesadę i wprowadzanie w błąd, i zakazała ich przyszłej publikacji.

Czytaj także: Marta Grzesik,TERRITORY Influence Polska: Zapewnienie autentyczności w kampaniach influencer marketingowych to priorytet dla marek kosmetycznych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
31.01.2024 09:59
Premier: Podjęliśmy decyzję o zmianach w podatku VAT dla branży beauty. Które usługi zostaną objęte podatkiem 8 proc.?
Beauty Razem to polska organizacja branżowa zrzeszająca osoby działające jako przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie w sektorze kosmetycznym, fryzjerskim i urodowym.Beauty Razem
Gabinety manicure i pedicure, kosmetyczne, fryzjerskie oraz SPA odnotowują systematyczny rozwój wraz z poprawą zamożności Polaków. Organizacja branżowa "Beauty Razem" wraz z jej czołowym lobbystą, cenionym w branży aktywistą Michałem Łenczyńskim, podjęła starania o obniżenie stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. dla właścicieli salonów. Dziś te wysiłki zakończyły się sukcesem, a zabiegi branżowe zostały z powodzeniem zrealizowane.

Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk ogłosił plan obniżenia stawki VAT dla sektora kosmetycznego. Premier podkreślił, że jest to istotna kwestia, ponieważ dotyczy ona około 30 tysięcy przedsiębiorstw, z których większość stanowią małe firmy. Decyzja o obniżeniu stawki podatku VAT w sektorze beauty z 23 proc. do 8 proc. wejdzie w życie od 1 kwietnia. Obniżka tego podatku była jednym ze "Stu konkretów" Koalicji Obywatelskiej.

Zależało mi na tym ze względu na moje zobowiązanie, rozmowy z ludźmi. Mówię tutaj o zobowiązaniu obniżenia podatku dla tzw. branży beuaty, czyli dla salonów piękności czy kosmetycznych. Jak wiadomo, ta branża bardzo się rozwinęła, ale ludzie mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy, bo byli obarczeni wyższym VAT-em niż np. dość podobna branża fryzjerska

- powiedział premier.

Które usługi zostaną objęte stawką 8 proc. VAT?

Obecnie, zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT, stawka 8 proc. jest obowiązująca jedynie (z tych usług, które można zakwalifikować do sektora beauty) dla usług fryzjerskich, które są określone przez kody PKWiU: 96.02.11.0 (Usługi fryzjerskie damskie), 96.02.12.0 (Usługi fryzjerskie męskie), oraz 96.02.14.0 (Usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, manicure i pedicure świadczone w domu).

Najprawdopodobniej nową stawką VAT objęte zostaną usługi skatalogowane pod kodami:

  • Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure (kod PKWiU 96.02.13.0)
  • Pozostałe usługi kosmetyczne (kod PKWiU 96.02.19.0)
  • Usługi szpitalne chirurgiczne (kod PKWiU 86.10.11.0), częściowo, dla usług typu lifting twarzy
  • Różnych usług typu zdrowotnego sklasyfikowanych w dziale PKWiU 86

Jak napisał triumfalnie sam Łenczyński na swojej grupie na Facebooku,

Ilekroć ktoś z branży pluje na Beauty Razem, brońcie organizacji, która wylobbowała Wam 15 proc. przychodu „z nieba” od kwietnia do emerytury. Miło będzie jak będziecie pamiętać, że to mój pomysł i praca na mój koszt (i 1 proc. wspierających), gdy rozmaite pindy hejtują mnie, nawet, gdy dałem im podwyżkę do końca życia.

Niewątpliwym sukcesem tej akcji było uwzględnienie postulatu obniżenia VAT na sektor beauty w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej, która obecnie stanowi dominującą siłę w rządzie. Według organizatorów kampanii udało się im dotrzeć do Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego za pośrednictwem innych polityków. W przypadku, gdyby rząd tworzyła Prawo i Sprawiedliwość, branża beauty próbowałaby zdobyć wsparcie od Mateusza Morawieckiego; podobno mieli oni kontakt z nim w czasie kampanii za pośrednictwem Pawła Kukiza.

W swoich wypowiedziach Premier Donald Tusk podkreślił skalę feminizacji branży, zwracając uwagę na ten powodujący niedocenianie potencjału sektora aspekt.

Czytaj także: Michał Łenczyński, Beauty Razem: Chcemy uczciwego dialogu o usługach estetycznych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
30.01.2024 09:49
Kto jest za pozostawieniem zakazu handlu w niedzielę? Nie konsumenci ani galerie, to rzecz pewna.
Konsumenci i konsumentki od lat wyrażają niezadowolenie z powodu niemożności zrobienia zakupów w każdą niedzielę.Viktor Bystrov via Unsplash
Nie cieszymy się z niedziel, otwarcie powiem, my do nich dokładamy – powiedział Rzeczpospolitej Marcin Grabara, prezes sieci Rossmann. Przez wiele lat firmy były krytyczne wobec zakazu handlu w niedzielę, ale obecnie ich stanowisko uległo zmianie. Wiele sieci, w tym te z branży spożywczej, twierdzi teraz, że zniesienie tego zakazu nie jest dla nich opłacalne. Natomiast centra handlowe chcą, aby zakaz został zniesiony.

Ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu w niedziele została wprowadzona 1 marca 2018 roku. Począwszy od 2020 roku, przepisy te obowiązują jedynie przez siedem niedziel w roku. Temat ten jest często poruszany w trakcie kampanii wyborczych i wywołuje duże emocje. Nieoficjalnie sieci spożywcze wyrażają podobne stanowisko, podkreślając, że zmieniają się zwyczaje zakupowe, bo konsumenci np. robią zakupy w soboty, licząc na atrakcyjne promocje weekendowe, a otwieranie sklepów w niedziele przestaje być opłacalne.

Jak donosi Rzeczpospolita, wyniki badań wskazują, że w zależności od konkretnej ankiety, od 50 do 60 procent Polaków wyraża chęć zachowania niedziel jako dni, w których sklepy są otwarte. Z przeciwnym zdaniem opowiada się 30 procent respondentów. Coraz więcej osób popiera również opcję, w której sklepy są czynne, ale pracownicy mają zagwarantowane prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Według Polskiej Rady Centrów Handlowych, powrót do handlu w niedziele mógłby przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia o nawet 40 tysięcy osób, podnieść obroty handlu o około 4 procent i zwiększyć wpływy podatkowe dla państwa.

W kampanii wyborczej partie składające się na rząd zapowiadały pracę nad ustawą, która cofnęłaby zakaz handlu w niedziele, choć istniały różne koncepcje, jak to zrealizować, niestety, póki co z właściwego resortu nie wypłynęły żadne konkretne informacje w tej sprawie.

Czytaj także: 49 - tyle obiektów rozbudowanych i nowych powitało klientów i klientki w 2023 r. wg Polskiej Rady Centrów Handlowych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 17:47