Roksana Prantel postawiła sobie za zadanie zrozumienie, czy kolor opakowania produktu ma wpływ na decyzje zakupowe konsumentów. W celu rozwiązania tego problemu badawczego zastosowała hybrydową metodę, łączącą tradycyjne ankiety z eksperymentem przy użyciu eyetrackera. Jej badanie polegało na prezentacji uczestnikom slajdów z różnymi kolorami opakowań produktów codziennego użytku, takich jak napój energetyczny, baton, chipsy, frytki oraz kosmetyki, takie jak krem, pasta, mydło i balsam. Opakowania te były w czterech różnych kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim i zielonym. Dzięki temu badaczka mogła określić, który kolor opakowania przyciągał najbardziej uwagę respondentów. Następnie uczestnicy wypełniali kwestionariusze, w których proszeni byli o wybór koloru, który im się najbardziej podobał, oraz ocenę skłonności do zakupu produktu o tym konkretnym kolorze.
- mówi Roksana Prantel.Dr inż. Jan Laskowski, który jest promotorem i kierownikiem Laboratorium Zastosowań Neuronauki w Zarządzaniu i Marketingu Neurolab, wskazuje, że wnioski płynące z tej pracy mają znaczenie o dużej wadze zarówno dla naukowców badających zachowania konsumentów, jak i dla profesjonalistów z obszaru marketingu i wzornictwa przemysłowego.
Dr Laskowski podkreśla, że metody neuroobrazowania, takie jak eyetracking, mogą dostarczyć szczegółowych informacji na temat procesu podejmowania decyzji zakupowych, zwłaszcza preferencji konsumentów wyrażonych poprzez ich podświadome reakcje na konkretne bodźce. Te informacje mogą być wykorzystane do projektowania produktów, usług i strategii marketingowych, które są lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów, co z kolei przekłada się na skuteczniejszą komunikację marketingową i większe zadowolenie klientów.
Organizatorem IX Ogólnopolskiego Konkursu im. prof. Romana Głowackiego było Polskie Naukowe Towarzystwo Marketingu.
Czytaj także: Reklama makijażu Rimmel zakazana za wykorzystywanie problemów z samooceną u dziewcząt