Niedookreślone przepisy o zmianie lasu na użytek rolny
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z prośbą o uszczegółowienie przepisów odnośnie do zamiany lasów na użytki rolne. Zdaniem rolników, przepis mówiący o tym, że „zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów” powinien zostać znowelizowany.
Rolnicy nie mogą zamienić lasu na działkę przez brzmienie przepisów
Jak wynika z treści pisma, członkowie izby uważają fragment mówiący o „szczególnie uzasadnionej potrzebie właścicieli lasów” za „niedookreślony”. Rolnicy twierdzą, że to pojęcie w obecnym brzmieniu stwarza pracownikom urzędów różnorodne możliwości jego interpretacji, przez co producenci rolni będący właścicielami lasów, mają problem z ich zamianą na użytki rolne. Zdaniem wnioskodawców, niefortunnie sprecyzowana treść przepisu doprowadziła do tego, że w ewidencji często widnieje las, a tak naprawdę znajdują się tam niemalże niezalesione nieużytki lub pola uprawne. Rolnikom nie chodzi o tereny, na których faktycznie rośnie gęsty las, lecz np. kilka drzew.
O co wnioskuje KRiR do MKiŚ?
W związku z powyższym KRIR wystąpiła do MHiŚ o podjęcie działań mających na celu aktualizację ewidencji lasów na dzień 31 grudnia 2023 r. po to, by leśniczy na wniosek rolnika wydawał zaświadczenie, na którego podstawie będzie możliwe stwierdzenie stanu faktycznego upraw na danej działce, czyli np. co tam rośnie, czy las, czy znajduje się pole uprawne. Dzięki takiemu dokumentowi możliwe byłoby zaktualizowanie ewidencji.
Wzmożone działania izb rolniczych są oczywiste, ponieważ sytuacja w polskim rolnictwie pozostaje tragiczna. Rolnicy domagają się także dopłat do mleka i zbóż ze żniw 2023, bo nie mają już pieniędzy.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRIR