Odmiana otrzymana w Instytucie Sadownictwa w Melitopolu na Ukrainie w wyniku zapylenia czereśni Drogana Żółta mieszaniną pyłku odmian Melitopolska Krapchasta + Melitopolska Czarna + Biggarreau Oratovskoho.
Charakterystyka odmiany czereśni Zagadka
- Drzewa rosną silnie i tworzą rozłożyste, średniej gęstości korony.
- Z dotychczasowych obserwacji prowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa – PIB wynika, że są dostatecznie wytrzymałe na mróz, ale dość podatne na raka bakteryjnego.
- Drzewa kwitną wcześnie, a kwiaty są wrażliwe na uszkodzenia przez późnowiosenne przymrozki, dlatego w jednym roku plonowanie jest dobre, w innym wyraźnie słabsze.
- Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie trzeciego i czwartego tygodnia dojrzewania czereśni, zwykle 3–5 dni później od odmiany Burlat i osiągają masę 8,0–9,0 g.
- Mają kształt okrągły, spłaszczony na wierzchołkach.
- Okrywa je ciemnoczerwona, mocna, błyszcząca skórka, która jest niestety podatna na pękanie w deszczowe lata.
- Szypułka długości około 45 mm, średnio gruba.
- Miąższ jest ciemnoczerwony z jasnymi żyłkami, chrząstkowaty, soczysty, słodko-kwaśny, bardzo smaczny.
- Sok czerwony.
- Pestka średniej wielkości, owalna, pękata, nie przylega do miąższu.
- Odmiana Zagadka jest obcopylna. Dobrymi zapylaczami są dla niej m. in. Emperor Francis, Kosmiczna, Melitopolska Czarna.
Ocena ogólna odmiany Zagadka
Zagadka to dość wczesna odmiana czereśni o atrakcyjnych owocach typu chrząstki. Jest bardzo atrakcyjną odmianą w bezdeszczowe lata. Jej przydatność do uprawy w naszym kraju ogranicza jednak duża podatność skórki na pękanie. Ponadto w podobnym terminie dojrzewają owoce nowej, interesującej odmiany o nazwie Jacinta i wydaje się, że to właśnie ta odmiana ma większe szanse, aby znaleźć swoje miejsce na rynku w okresie między odmianami Burlat i Vanda.
Mgr inż. Agnieszka Głowacka
Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach