StoryEditor

Ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin - czy to się opłaca rolnikowi?

Zimowy czas to moment, w którym rolnicy mogą zastanowić się nad opłacalnością swojej produkcji roślinnej oraz jej optymalizacją. Szansą na zwiększenie dochodów z gospodarstwa rolnego niewątpliwie są ekoschematy. Jedną z bardziej dochodowych praktykw tym zakresie jest Integrowana Produkcja Roślin, której warto poświęcić szczególną uwagę.
13.01.2024., 11:12h

Ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin to płatność przyznana do powierzchni upraw prowadzonych w danym roku, zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin (IP) pod nadzorem podmiotu certyfikującego oraz do powierzchni trwałych użytków zielonych odpowiadającej powierzchni upraw prowadzonych w systemie IP.

Ekoschemat ma za zadanie zachęcenie rolników do prowadzenia produkcji roślinnej w sposób zrównoważony, przy jednoczesnym utrzymaniu wielkości plonów na odpowiednim poziomie, a także zachowania trwałych użytków zielonych jako istotnego czynnika przyczyniającego się do wzmocnienia równowagi środowiska przyrodniczego.

Co trzeba zrobić, żeby przystąpić do Integrowanej Produkcji Roślin?

W ramach przystąpienia do Integrowanej Produkcji Roślin rolnik musi wykonać następujące czynności:

  • Sprawdzić na stronie PIORIN,  w wykazie Metodyki Integrowanej produkcji roślin czy jest opracowana metodyka dla uprawy, którą chce prowadzić w systemie IP
  • Zapoznać się z wymaganiami, przedstawionymi w postaci list kontrolnych znajdujących się w metodyce uprawy na końcu opracowania. Wymagania dzielą się na obligatoryjne (wymagają udokumentowania w notatniku), podstawowe, dodatkowe i zalecenia
  • Zapoznać się z Notatnikiem IP w sprawie dokumentowania działań związanych z integrowaną produkcją roślin (Dz. U. 2023 r. poz. 126), udostępnionym pod adresem https://isap.sejm.gov.pl
  • Ukończyć szkolenie z zakresu Integrowanej Produkcji Roślin -wykaz podmiotów prowadzących szkolenia znajduję się na stronie https://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry
  • Wybrać jednostkę certyfikującą - wykaz podmiotów prowadzących działalność w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin znajdziemy na stronie https://piorin.gov.pl/integrowana-produkcja/
  • Zapoznać się z formularzem zgłoszenia upraw do systemu IP i załącznikiem do zgłoszenia udostępnianymi przez jednostkę certyfikującą.
  • Zgłosić uprawę  do IP nie później niż 30 dni przed siewem lub sadzeniem roślin, a w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
  • Otrzymać zaświadczenia o wpisie do rejestru producentów deklarujących zamiar stosowania zasad integrowanej produkcji roślin
  • Prowadzić notatnik IP – według czynności wymaganych metodyką Integrowanej Produkcji.
  • Stosować środki ochrony roślin zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin, z listy środków dopuszczonych do stosowania w IP (https://www.agrofagi.com.pl/143,wykaz-srodkow-ochrony-roslin-dla-integrowanej-produkcji)

Jakie korzyści płyną z Integrowanej Produkcji Roślin?

Korzyści z przystąpienia do systemu IP niewątpliwie jest kilka. Poprawia się jakość plonów, oraz zwiększa się ochrona środowiska – system ogranicza negatywny wpływ produkcji roślin na środowisko naturalne.

Dodatkowym aspektem jest poprawa wizerunku producenta – udział w IP pozwala na budowanie dobrej reputacji producenta, co przekłada się na większe zaufanie klientów i może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży.

Decydującym elementem jest jednak zwiększenie dochodów. Rolnicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z eksochematu Integrowana Produkcja Roślin, mogą liczyć na dodatkowy dochód w wysokości ok.  292 EUR/ha, czyli w przeliczeniu około 1400 zł/ha.

 

 

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 03:20