StoryEditor

Miniładowarki: małe, zwinne, z dobrym udźwigiem [przegląd 10 marek]

Miniładowarki to chodliwy towar na polskim rynku. Dzięki kompaktowym rozmiarom z powodzeniem zdają egzamin jako niezastąpiony pomocnik w niemal każdym gospodarstwie. Oferta jest różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie.
30.01.2024., 10:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Miniładowarka Bobcat
  • Miniładowarka Eurotrac
  • Miniładowarka Fimaks
  • Miniładowarka Giant
  • Miniładowarka JCB
  • Miniładowarka Kramer
  • Miniładowarka Manitou
  • Miniładowarka MultiOne
  • Miniładowarka Schäffer
  • Miniładowarka Schmidt
  • Najważniejsze informacje

Miniładowarki: przegląd

Zaletą maszyn tego typu jest ich szerokie zastosowanie. Niewielkie rozmiary oraz stosunkowo duża moc maszyny pozwalają na prace w najciaśniejszych zakamarkach. Małe ładowarki można wyposażyć w ogromną liczbę osprzętu dodatkowego, dzięki czemu maszyny te sprawdzą się w różnych sektorach, m.in. rolnictwie, budownictwie, przemyśle czy szkółkarstwie.

W miniładowarkach kołowych montowane są silniki o niewielkiej mocy ok. 20–40 KM. Większość producentów stawia na sprawdzone oszczędne jednostki takich producentów, jak Kubota, Perkins czy Yanmar. Maszyny najczęściej mają przegubową konstrukcję lub układ jezdny z czterema skrętnymi kołami. Część dostępnych na rynku ładowarek w standardzie nie ma kabiny. Producenci stosują daszek ochronny, a kabinę montują za dopłatą. Może ona być wyposażona w ogrzewanie, klimatyzację, amortyzowany fotel czy radio. Sterowanie miniładowarką odbywa się głównie za pomocą pedałów oraz joysticka. W ten sposób obsługuje się m.in. ramię maszyny, kierunek jazdy, 3. sekcję. Do zalet na pewno trzeba zaliczyć udźwig, który wynosi ok. 700–1300 kg. Jego wartość jest powiązana z masą ładowarki.

Użytkownikom często zależy na jak najmniejszych wymiarach, dlatego producenci oferują ogumienie różnej szerokości, tak by dostosować szerokość maszyny do budynków w gospodarstwach.

Zapytaliśmy producentów o ofertę modeli, których całkowita szerokość nie przekracza 1200 mm. Jedynie w przypadku firmy Kramer szerokość najmniejszej maszyny wynosiła 1260 mm.

Miniładowarka Bobcat

Ładowarka przegubowa Bobcat L23 wyposażona jest w 25-konny silnik Kubota o pojemności 1,2 l. Maszynę charakteryzuje – długość z łyżką 3109 mm, wysokość 1983 mm, szerokość 1180 mm. Ładowarka ma nieco ponad 1100 kg udźwigu i 1719 kg masy. Maksymalnie uniesie ramię z łyżką na 2,2 m. Promień skrętu po wewnętrznej stronie koła wynosi 974 mm, co jest dobrym wynikiem.

image

Ładowarka Bobcat L23 ma 1100 kg udźwigu.

FOTO: Firmowe

Maszyna ma napęd na cztery koła. Zmianą kierunku do przodu jak i do tyłu steruje się dwoma pedałami (jeden pedał porusza ładowarkę do przodu, drugi do tyłu). Ładowarka dostępna jest z kabiną otwartą lub zamkniętą. W obu wersjach operator ma optymalną jak na małą ładowarkę ilość miejsca do wygodnego wsiadania i opuszczania maszyny. Ładowarka L23 wyposażona jest w pompę hydrauliczną do obsługi narzędzi o wydajności 46 l/min. Maszyna pomieści 36 l paliwa oraz 18,5 l oleju hydraulicznego.

Opcjonalnie model L23 można wyposażyć w kabinę z klimatyzacją, fotel z amortyzacją, przeciwwagę, radio czy światła drogowe. Ładowarkę można doposażyć w dużą liczbę osprzętu dodatkowego. Cena ładowarki L23 z wyposażeniem podstawowym to ok. 125 tys. zł netto bez osprzętu.

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 00:15