Sprawdzone odmiany papryki do przetwórstwa
Jedną ze sprawdzonych odmian uprawianych do przetwórstwa jest King Arthur typu czerwony blok. To bardzo generatywna i tworząca dużo owoców odmiana. Jest szczególnie ceniona za wczesność. Ścianka owoców osiąga ok. 9 mm grubości, a skórka jest tolerancyjna na mikrospękania.
Bardzo wysoką wydajność z hektara można uzyskać, uprawiając odmianę Aristotle, która wyróżnia się dużym plonem ciężkich owoców.
Nowością odmianową o czerwonych owocach typu blok jest Playmaker. Pod względem dojrzewania i ciężkości owoców jest zbliżona do Aristotle, jednak są one lekko wydłużone. Rośliny mają kompaktowy pokrój, bardzo dobrze się krzewią i okrywają liśćmi owoce, chroniąc je przed oparzelizną słoneczną. Wyróżnia się stabilnym plonowaniem również w niekorzystnych warunkach uprawowych. Ma szeroki pakiet odporności, w tym na 10 ras Xanthomonas – sprawcy bakteryjnej plamistości papryki i pomidora.
Kiedy rozpoczyna się zapotrzebowanie na rozsadę papryki?
Zapotrzebowanie na rozsadę papryki zwłaszcza od 2019 r. systematycznie rośnie. Dlatego też terminowe zamówienia na maj lepiej jest składać już na początku lutego, tak aby rozsada przyjechała w pierwszym tygodniu miesiąca z możliwością przechowania jej na optymalny termin sadzenia.
– Najlepiej przyjmuje się 6-tygodniowa rozsada, która charakteryzuje się zarówno dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym jak i silną częścią nadziemną – mówiła Aleksandra Wronka (GPR Krasoń). Średni koszt najbardziej popularnej rozsady na potrzeby założenia 1 ha uprawy wynosi 14 tys. zł (ok. 10% więcej niż w roku ubiegłym).
Nawożenie papryki
Do stosowania posypowego na ok. 2 tygodnie przed sadzeniem rozsady Hubert Tabor (Yara) polecał bezchlorkowy nawóz YaraMila Complex oraz nawozy wapniowe YaraLiva Nitrabor (z borem) oraz Unika Calcium (z azotem i potasem).
Z uwagi na płytki system korzeniowt zaleca się nawożenie papryki nawozami posypowymi w myśl reguły często, a mało, podczas zabiegów mechanicznego zwalczania chwastów. W fertygowanej uprawie papryki gruntowej na ogół mniejszą uwagę skupia się na EC pożywki. Najłatwiejszym sposobem prostej fertygacji jest rozpuszczenie nawozów w dawce 1–2,5 kg/1000 l wody. Trzeba pamiętać, że w tygodniach o największym natężeniu nawożenia fertygacyjnego, trzeba wprowadzić do gleby około 50 kg nawozów rozpuszczalnych na hektar. Z kolei do stosowania dolistnego w fazie wybarwiania się i dojrzewania owoców bardzo dobrze sprawdza się płynny chlorek wapnia w postaci nawozu YaraVita Stopit.
Wspomaganie roślin i rozwoju systemu korzeniowego
Rozsada papryki w gospodarstwie Andrzeja Lewczuka przed wysadzeniem została potraktowana preparatem BlackJak (250 ml/100 l wody) wraz z podlewaniem (można również zanurzać całe multipalety). Środek ten poprawia rozwój systemu korzeniowego i sprzyja efektywniejszemu pobieraniu fosforu z gleby.
{article}33141{/article}
Rośliny były również opryskane Vapor Gardem. Stosowany dolistnie jako 1-proc. roztwór pokrywa części nadziemne specjalną błoną, która chroni rośliny przed utratą turgoru i w naturalny sposób ulega z czasem biodegradacji. W celu ograniczenia występowania chorób fizjologicznych, takich jak sucha zgnilizna był wykorzystany BioCal, który na zasadzie prekursorów auksyn zwiększa pobieranie i transport wapnia w roślinie również w warunkach stresowych. Jest zalecany kilkakrotnie od fazy kwitnienia w dawce 1–1,5 l/ha przemiennie z nawozami wapniowymi, głównie mrówczanami wapnia. Z kolei do przyspieszenia wybarwienia owoców w gospodarstwie był stosowany preparat mikroelementowy Blush.
dr Piotr Bucki