StoryEditor

Globalne Forum Żywności i Rolnictwa. Siekierski w polskiej reprezentacji

20 stycznia br. w Berlinie miało miejsce Globalne Forum Żywności i Rolnictwa. Hasło tegorocznej edycji to „Systemy żywnościowe dla naszej przyszłości: połączenie sił na rzecz wyeliminowania głodu na świecie”. Czesław Siekierski na spotkaniu reprezentował Polskę.
22.01.2024., 10:26h

Minister rolnictwa Czesław Siekierski uczestniczył w sesji „Promowanie zrównoważonej produkcji”.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Podczas Forum wystąpił m.in. minister wyżywienia i rolnictwa RFN Cem Özdemir oraz dyrektor generalny inicjatywy SEKEM w Egipcie Helmy Abouleish.

Zobacz także: Co z ugorowaniem gruntów i dywersyfikacją upraw? Komisarz Wojciechowski komentuje sprawę norm GAEC

– Przejście na zrównoważoną produkcję musi być odpowiednio kompensowane producentom rolnym. Opłacalność produkcji rolnej jest warunkiem powodzenia transformacji systemów żywnościowych i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Zakłócenia funkcjonowania rynków rolnych

Ostatnie lata, jak zauważył Siekierski, zmagaliśmy się z pandemią Covid-19, wstrząsami na rynku żywności, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i wojnami.

– Zakłócenia funkcjonowania rynków rolnych, będące konsekwencją tych wydarzeń, zagrażają utrzymaniu równowagi w systemie żywnościowym, stwarzają ryzyko dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i ograniczają możliwości włączania się sektora rolnego w realizację ambitnych celów środowiskowych i klimatycznych – powiedział polski minister.

Siekierski zaznaczył także, że należy pamiętać o nadrzędnym celu rolnictwa, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

– W podejmowanych działaniach musimy jednak zadbać o równowagę między celami środowiskowo-klimatycznymi a odpowiednim poziomem produkcji żywności. Działania na rzecz klimatu są niezbędne, ale nie mogą doprowadzić do spadku wydajności produkcji rolnej, a w konsekwencji braku możliwości zapewnienia żywności dla ludzi, w szczególności tych, których już dziś dotyka problem głodu – powiedział minister Siekierski.

- Szef polskiego resortu rolnictwa zaznaczył, że zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego nie będzie możliwe, jeśli rolnictwo nie będzie efektywnym dostawcą wysokiej jakości żywności oraz jeżeli nie będzie konkurencyjne i innowacyjne. W świetle tych wyzwań konieczne jest umieszczenie rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego wśród najwyższych priorytetów światowych i unijnych – czytamy na stronie ministerstwa.

– W dążeniu do tego celu istotne jest wykorzystanie innowacji, nowych technologii oraz lepszych praktyk produkcji rolnej, które mogą zmniejszyć presję na środowisko, zwiększając zdolności produkcyjne i wydajność. W rozwoju i adaptacji nowych technologii możemy upatrywać szans na godzenie często sprzecznych celów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych – stwierdził minister Siekierski.

70 państw z całego świata, walczy z problemem głodu

W konferencji wzięło w sumie udział 70 państw z całego świata, a także przedstawiciele kilkunastu organizacji międzynarodowych. Wydali oni wspólny komunikat, w którym została określona wspólna postawa wobec problemu, jakim jest głód na świecie. Więcej o zobowiązaniach przeczytasz TUTAJ.

 

Bernat Patrycja na podst. gov.pl

Fot: MRiRW "X"

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 20:09