StoryEditor

Systemy i układy w kombajnach, które zmniejszają straty podczas zbioru

Podczas naszego seminarium uprawowego, mieliśmy okazję posłuchać m.in. o systemach i układach w kombajnach, które nie tylko zmniejszają straty, ale również odciążają kombajnistę podczas zbioru. O tych rozwiązaniach opowiedział Marcin Kaczmarek z firmy Claas.
19.01.2024., 07:30h

Dawid Konieczka: Witamy na seminariach uprawowych redakcji top agrar Polska. Naszym gościem jest pan Marcin Kaczorek z firmy Claas, która jest tegorocznym partnerem naszych seminariów. Panie Marcinie, opowie nam Pan o systemach i układach w kombajnach, które zmniejszają straty i odciążają kombajnistę podczas zbioru. Wiemy, że żniwa to najważniejszy okres w ciągu roku wegetacyjnego i zwieńczenie pracy rolnika. Jakie rozwiązania oferuje firma Claas w swoich kombajnach, aby ułatwić pracę operatorowi?

Marcin Kaczorek: Jednym z najprostszych i najstarszych systemów jest system poziomowania sita 3D, który działa w każdym momencie pracy kombajnu. Był on stosowany już w kombajnach w latach 80. i wcześniej. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe systemy wspomagające operatora, na przykład CRUISE PILOT. To system, który pozwala zaprogramować oczekiwane parametry pracy, takie jak wydajność na godzinę, prędkość, obciążenie silnika czy ilość niedomłotów. Dzięki temu operator może skupić się na tym, co się dzieje przed maszyną, nie pilnując innych ustawień. Kolejnym systemem jest CEMOS DIALOG, który zadaje operatorowi pytania dotyczące aktualnego zbioru i na podstawie jego odpowiedzi proponuje optymalne nastawy maszyny. Operator może je zaakceptować lub odrzucić.

Najbardziej zaawansowanym systemem jest CEMOS AUTOMATIC, który jest dostępny w kombajnach TRION i LEXION, czyli w maszynach o wysokiej wydajności. System ten automatycznie dostosowuje wszystkie parametry pracy, takie jak prędkość bębna młócącego, szczeliny na klepisku i sitach, siłę wiatru w obszarze czyszczenia czy obszar separacji. W przypadku kombajnów hybrydowych system reguluje także prędkość rotorów do separacji i stopień otwarcia pokryw pod nimi. Nowością jest zastosowanie FIELD SCANNER, który automatycznie obserwuje przedpole przed maszyną. Jest używany do prowadzenia maszyny, ale również może być używany do zarządzania automatyką hederu. Polega to na tym, że system rozpoznaje kondycję łanu, jego wygląd i jego stan: czy jest wyległy, czy jest stojący, jak bardzo jest obfity, itd. Na tej podstawie system dobiera odpowiednią prędkość i wysokość nagarniacza, wysunięcie i wysokość kanału wciągającego. System ten służy także do precyzyjnego prowadzenia maszyny. Ostatnim systemem, o którym chciałbym wspomnieć, jest system oparty na monitorze CEMIS 1200, który jest podobny do tego, który znajduje się w traktorach. Dzięki niemu możemy uzyskać precyzyjne prowadzenie maszyny z dokładnością specyficzną dla systemów opartych o korekcję RTK NET.

Automatyczne utrzymanie wysokości cięcia

Dawid Konieczka: Przed chwilą Pan wyjaśnił, jak działają najbardziej skomplikowane i nowoczesne układy. A co z najprostszymi i podstawowymi układami, które wspomagają pracę kombajnisty? Mam na myśli automatyczne utrzymanie wysokości cięcia i prędkości nagarniacza. To są rozwiązania dostępne już w najprostszych kombajnach, prawda?

Marcin Kaczorek: Tak, oczywiście. Takie funkcje są dostępne w kombajnach najmniejszej serii, czyli w EVION-ie. Mówimy tutaj o AUTO CONTOUR, czyli systemie, który pilnuje wysokości cięcia ustawionej przez operatora. Są dwa tryby pracy. Jeden polega na nadzorowaniu nacisku, jaki heder wywiera na grunt. Drugi polega na ustawieniu wysokości cięcia nieco wyżej, ale dodatkowo heder jest poziomowany i przechylany na lewo i prawo w zależności od potrzeby, która jest sygnalizowana przez kabłąki zainstalowane pod hederem. To rozwiązanie jest stosowane już od wielu lat. Jeśli chodzi o napęd nagarniacza, to automatyka pojawiła się w momencie, kiedy wprowadziliśmy napędy hydrauliczne. Dzięki temu mogliśmy uzyskać tutaj dużą zmienność i operator może ustawić określone parametry, np. pewne wyprzedzenie prędkości jazdy. Jeśli przyspieszymy, to automatycznie nagarniacz też przyspiesza, jeśli zwalniamy, to nagarniacz też zwalnia.

Dawid Konieczka: Z tego co zrozumiałem, to pełna automatyka pracy ustawień hedera jest możliwa dzięki FIELD SCANNER. FIELD SCANNER jest oferowany tylko w kombajnach LEXION i TRION, tak?

Marcin Kaczorek: Tak. Aby uzyskać tę automatykę opartą na FIELD SCANNER, trzeba wiedzieć, że jego podstawowym zadaniem jest prowadzenie po polu. Ale wykorzystujemy też technologię, którą nam udostępnia ta funkcja, do nadzoru nad łanem. Czyli kombajn, mówiąc kolokwialnie, widzi, co ma przed sobą.

Dawid Konieczka: Spodziewa się więc warunków, jakie go czekają.

Marcin Kaczorek: Tak. Jeśli będzie bardziej obfity łan, bo niestety zdarzają się wciąż pola o mozaikowej strukturze. Często mozaikowość łanu jest spowodowana warunkami wegetacyjnymi. Pomimo wielkich nakładów i troski rolnika, nie zawsze udaje się ten łan poprowadzić bardzo równo. Dlatego funkcja, która się nazywa auto heder, jest w stanie w sposób automatyczny zarządzać naszym hederem.

Dawid Konieczka: Bardzo dziękuję za rozmowę!

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 02:19